Program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” to niewielka namiastka tego, co Szwedzi, Norwegowie i Finowie mogą robić w ramach Allemansrätten — prawa wszystkich ludzi do spędzania czasu w naturze i biwakowania „na dziko”.

Pilotaż programu „Zanocuj w lesie” zaczął się w 2019 roku od kilkunastu nadleśnictw, od 2021 roku obowiązuje już na terenie 430 nadleśnictw. Miłośnikom natury, survivalu i bushcraftu pozwala na rozbicie namiotu lub spędzenie nocy w hamaku. Dozwolone do użytku są też kuchenki turystyczne, ogniska można jednak rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach.

Program działa na ściśle określonych obszarach i na ściśle wyznaczonych zasadach. Nie daje takiej swobody jaką mają mieszkańcy Skandynawii, ale przy odrobinie wysiłku pozwala wybrać się na fajną mikrowyprawę do lasu.

Jak legalnie spędzić noc w lesie?

1. Znajdź miejsce

 • Do wyszukiwania obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie” użyj mapy Banku Danych o Lasach dostępnej na tej stronie lub aplikacji mobilnej mBDL. Korzystając z dolnego menu (na stronie) lub lewego hamburger menu (w aplikacji) wybierz Mapy BDL, a następnie Mapę zagospodarowania turystycznego.
 • Upewnij się, że warstwa o nazwie Program Zanocuj w lesie jest aktywna i sprawdź, gdzie w najbliższej okolicy wyznaczono obszar biwakowania.
 • Następnie sprawdź, na obszarze jakiego nadleśnictwa znajduje się wybrane przez ciebie miejsce i na stronie odpowiedniej jednostki w zakładce Turystyka poszukaj regulaminu programu, żeby sprawdzić, czy użycie kuchenek turystycznych na pewno jest dozwolone (zasady mogą się nieznacznie różnić w zależności od nadleśnictwa).
 • Przy okazji sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy leśny parking, jeśli do lasu wybierasz się samochodem.

2. Spakuj się odpowiednio

Biwakowanie „na dziko” różni się od nocowania na campingu. Warto pamiętać, że:

 • Do lasu nie można swobodnie wjeżdżać samochodem, ani tym bardziej kamperem. W wielu miejscach pojazd trzeba będzie zostawić na jednym z leśnych parkingów. Spakuj się tak, żeby bez problemu móc przenieść cały ekwipunek przez las.
 • W lesie nie ma żadnej infrastruktury co oznacza, że wodę do gotowania i mycia, źródło światła (np. latarki, lampki) czy źródło zasilania (powerbank) musisz zabrać ze sobą.
 • W lesie nie znajdziesz też sanitariatów. Spakuj saperkę do wykopania leśnej toalety i biodegradowalne mydło do mycia rąk. Nie zapomnij też o worku na śmieci.
 • Jeśli wybierasz się w góry lub w inne miejsca o nierównym podłożu, zamiast namiotu wybierz hamak.
 • Jeśli planujesz rozpalić ognisko w wyznaczonym przez nadleśnictwie miejscu, sprawdź w lokalnym regulaminie czy musisz przywieźć własne drewno. W lesie nie można zbierać drewna na ognisko, można skorzystać z tego przygotowanego przez leśniczego lub przyniesionego z domu.

3. Zbuduj obóz

 • Przed wyjściem z domu, na wyżej wspomnianej mapie Banku Danych o Lasach, sprawdź komunikaty o czasowych zakazach wstępu do lasu i zagrożeniu pożarowym. Jeśli na terenie na który się wybierasz wystąpi trzeci (czerwony) stopień zagrożenia pożarowego, korzystanie z kuchenek gazowych zostanie czasowo zakazane.
 • Zainstaluj aplikację mBDL i pobierz dane o mapach na telefon, żeby działały nawet wtedy, kiedy nie będzie zasięgu.
 • Będąc już na miejscu, monitoruj swoje położenie w aplikacji mBDL, żeby mieć pewność, że znajdujesz się na obszarze objętym programem. W lesie nie znajdziesz żadnych oznaczeń tych obszarów, możesz je zidentyfikować tylko z mapą.
 • Poszukaj miejsca na rozłożenie namiotu. Koniecznie takiego, które nie blokuje dróg komunikacyjnych i dojazdów pożarowych w lesie, nie utrudnia dostępu do punktów czerpania wody i nie zagradza ścieżek zwierzęcych. Nie rozbijaj się w obszarach objętych zakazem wstępu (ostojach zwierząt, rezerwatach ścisłych, młodnikach) i tam, gdzie rozłożenie namiotu może uszkodzić ściółkę.

4. Posprzątaj po sobie

Zgodnie z zasadą Leave no trace musisz posprzątać swoje obozowisko tak, żeby nie zostawić po sobie żadnego śladu. Pamiętaj o:

 • Zabraniu ze sobą wszystkich śmieci, w tym również resztek jedzenia, zużytego papieru toaletowego i nawilżanych chusteczek.
 • Rozebraniu wszystkich konstrukcji zbudowanych z gałęzi i patyków.
 • Zatarciu wszystkich śladów świadczących o twojej obecności w lesie.

Czym różni się biwakowanie w lesie od spania na campingu?

Największa i najbardziej oczywista różnica to oczywiście dostępna infrastruktura. Pomimo tego, że w lesie nie można liczyć na żadne udogodnienia, wciąż warto rozważyć biwak w lesie. Dlaczego?

 • Śpiąc na dziko, możesz w środku sezonu wakacyjnego, znaleźć miejsce noclegowe tylko dla siebie, a odgłosy nocnych campingowych imprez zamienić na odgłosy krzątających się po lesie zwierząt.
 • Za nocleg w lesie nie musisz wnosić żadnych opłat. Pamiętaj tylko, że biwak trwający dłużej niż dwie noce lub organizowany dla więcej niż 9 osób, trzeba zgłosić do nadleśnictwa (napisać maila min. 2 dni przed planowanym przyjazdem).

Lato już za nami, ale złota jesień to też dobra pora na wypady pod namiot. Ciepły śpiwór lub bielizna termoaktywna ochroni cię przed zimnymi nocami i pozwoli podziwiać kolorowe liście w promieniach wschodzącego słońca.

 

Wpis powstał przy współpracy z Ceneo.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.