Orienteering, orientacja sportowa, biegi na orientację – pod tymi trzema nazwami kryje się outdoorowa aktywność, którą chcę ci dziś zaproponować. Zwłaszcza jeśli chcesz popracować nad swoją orientacją w terenie i przestać gubić się w nieznanych miejscach.

Jesień i zima to dobra pora, żeby próbować swoich sił w tej dziedzinie. Kto wie, może spodoba ci się na tyle, że nawet zgniła jesienno-zimowa aura nie zatrzyma cię w domu😀

Orienteering – co to takiego?

Orienteering to grupa sportów, które polegają na używaniu mapy i kompasu do poruszania się z punktu do punktu w zróżnicowanym i zwykle nieznanym terenie. Najbardziej znaną formą sportu nawigacyjnego są biegi na orientację, które oprócz umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji.

Orienteering narodził się w Szwecji i początkowo był wykorzystywany do szkolenia żołnierzy, ale szybko zyskał fanów rownież wśród cywilów. Pierwsze zawody otwarte dla publiczności miały miejsce w 1901 roku, a obecnie Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację zrzesza 78 państw.

Orienteering ma wiele odmian. Oprócz popularnych biegów, można wziąć udział w wyścigach narciarskich, rowerowych czy nawet nocnych. Na szczęście dla osób, które nie mają ochoty na rywalizację i duży wysiłek fizyczny, a szukają bardziej fajnej przygody na świeżym powietrzu i okazji do szlifowania umiejętności posługiwania się mapą, też mam propozycję.

mapa do orienteeringu

Dlaczego warto?

Orienteering to jedna z dwóch rzeczy, którą proponuję każdemu, kto boi się, że zgubi się podczas mikrowyprawy (o pierwszej pisałam tu. Umiejetność posługiwania się mapą i kompasem nie jest może bezwględnie potrzebna mikropodróżnikom, ale zdecydowanie poprawia komfort poruszania się po nieznanym terenie, a dodatkowo ułatwia wyszukiwanie ciekawych miejsc do odwiedzenia. Biegi, marsze czy nawet spacery na orientację do dobry sposób na oswajanie się z mapą.

Dzięki orienteeringowi zyskujesz też szansę na poznanie naszego kraju (a w zasadzie najczęściej lasu) od zupełnie innej strony. Gotowe, dostępne przez cały rok trasy są wytyczne tak, żeby zmusić uczestników do poruszania się poza szlakami i wydeptanymi ścieżkami. Właśnie dlatego warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie jesienią lub zimą, kiedy łatwiej maszeruje się na przełaj, bo roślinność nie jest tak gęsta. W takich warunkach łatwiej też wypatrzeć wytyczone na trasie punkty kontrolne, które latem mogą być praktycznie nie widoczne.

słupek oznaczający zielony punkt kontrolny

Jak zacząć?

  1. Zdobądź podstawowy sprzęt – na początek potrzebujesz kompasu z linijką i jakiejkolwiek papierowej mapy terenu, który znasz.
  2. Naucz się posługiwać mapą i kompasem – obejrzyj początek tego filmu (pierwsze 10 min wystarczy) i naucz się orientować mapę oraz wyznaczać kierunek marszu na azymut. Dopóki tego nie zrozumiesz, będzie ci trudno ruszyć dalej, więc wysłuchaj tego fragmentu nawet kilka razy jeśli będzie taka potrzeba. Postaraj się powtarzać kroki pokazane na filmie na swojej mapie.
  3. Zapoznaj się z symboliką map do orienteeringu – mapy do orienteeringu wyglądają nico inaczej niż mapy turystyczne czy plany miast. Skorzystaj z tego przodownika, żeby nauczyć się ich symboliki. Najpierw przeczytaj całość, a potem przygotuj sobie strony 5-9 do zabrania w teren.
  4. Znajdź najbliższą trasę – na terenie naszego kraju dostępne są tzw. Zielone punkty kontrolne, czyli całoroczne trasy, na których możesz trenować orienteering. Bazę tych tras znajdziesz na mapie. Każda z wyznaczonych tras ma kilka wariantów, krótsze przeznaczone są dla rodzin z dziećmi, dłuższe dla wytrwałych piechurów. Każdy znajdzie coś dla siebie.
  5. Wydrukuj mapę wybranej trasy – na stronie instytucji opiekującej się wybraną trasą znajdź plik do druku i wydrukuj (najlepiej kolorowe) mapy dla każdego uczestnika wyprawy.
  6. Włóż wygodne buty i ruszaj w drogę. Za pierwszy razem nie zwracaj uwagi na czas, skup się na tym, żeby znaleźć wszystkie punkty zaznaczone na mapie w odpowiedniej kolejności. Jeśli boisz się, że się zgubisz, włącz nagrywanie swojej trasy w tej aplikacji. W razie potrzeby wrócisz na miejsce startu po swoim własnym śladzie.

Spodobało ci się? To co dalej?

Jeśli złapiesz zajawkę na orienteering, może spróbować swoich sił w zawodach lub dołączyć do lokalnego klubu działającego w ramach Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.