Mikrowyprawy nad wodę

Przewodnik z 25 pomysłami na mikrowyprawy nad najpiękniejsze rzeki, jeziora i plaże Wielkopolski. Nie tylko na lato!

O czym jest ten przewodnik?

Plaża miejsca w Rogoźnie

Po 5 latach regularnego jeżdżenia na mikrowyprawy i jednodniowe wycieczki po Wielkopolsce chcę podzielić się z Wami najpiękniejszymi zakątkami województwa. Miejscami do których można pojechać odpocząć od miasta i zażyć jakże potrzebnego kontaktu z naturą.

Po odwiedzeniu ok. 300 szlaków, rezerwatów, jezior i leśnych ścieżek województwa wielkopolskiego jestem dość wybredna i oszczędna w polecaniu miejsc wartych odwiedzenia. Do przewodnika trafiły te, które wyjątkowo zachwyciły mnie walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, dostępną na miejscu infrastukturą i tym, że wciąż można je podziwiać w samotności.

Mam nadzieję, że tobie również przypadną do gustu i po udanej mikrowyprawie przekształcą się w twojej pamięci w piękne, szczęśliwe wspomnienie.

Co znajdziesz w przewodniku?

+25* polecanych przeze mnie miejsc, idealnych na jednodniową mikrowyprawę z Poznania. Opis każdego miejsca zawiera:

 • opis i lokalizację dostępnych nad jeziorem plaż
 • listę dostępnej na plaży infrastruktury i dodatkowych trakcji
 • informacje o dostępności danego miejsca dla osób na/z wózkiem
 • link do dokładnej lokalizacji plaży na mapie
 • link do lokalizacji najwygodniejszego parkingu
 • opis i długość trasy spacerowej
 • link do śladu GPS polecaj przeze mnie trasy spacerowej
 • zdjęcia oddające klimat danego miejsca
 • Listę dodatkowych aktywności, które można podjąć w okolicy

 

*  25 miejsc mam już wybrałam i opisałam, ale prawie co tydzień odkrywam jakieś nowe, więc ostatecznie ta liczba może być większa.

Czego NIE znajdziesz w przewodniku?

Przewodnik pisałam z myślą o osobach, które szukają ciszy i wytchnienia od tłumów oraz tych spragnionych kontaktu z naturą, dlatego w przewodniku nie znajdziesz:

 • Popularnych plaż i wielkopolskich miejscowości wypoczynkowych takich jak Powidz, Boszkowo, Strzeszyn, Kiekrz czy Skorzęcin. Po pierwsze dlatego, że zapewne już je znasz, a po drugie, te miejsca są zazwyczaj tak zatłoczone, że dla Ciebie może nie starczyć już miejsca na plaży.
 • Żadnych przydatnych wskazówek dla wędkarzy.
 • Informacji o tym gdzie można pływać na skuterach i motorówkach.

 

 


Znajdź idealne miejsce na swoją następną mikrowyprawę

Odkryj najpiękniejsze trasy spacerowe, plaże, jeziora i rzeki w Wielkopolsce.

Dostęp przedpremierowy

Przewodnik docelowo wydam w formie Ebooka, ale ponieważ prace nad nim (i nad uruchomieniem sklepu) wciąż trwają, a lato w pełni, postanowiłam udostępnić go w przedpremierowej formie. Do czasu zakończenia prac nad ebookiem przewodnik będzie dostępny na prywatnym koncie na Instagramie (w formie postów i zapisanych relacji), do którego dostęp dostaną tylko osoby, które wykupią dostęp zgodnie z instrukcją zamieszczoną poniżej.

Przez cały sierpień w przewodniku będzie pojawiała się jedna propozycja mikrowyprawy dziennie.

Chcesz poczekać na gotowy produkt? Zapisz się listy osób zainterosowanych przewodnikiem, żeby dostać powiadomienie o gotowym ebooku.

Zapisz się na listę zainteresowanych

* indicates required
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych (adresu e-mail) w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o produktach i warsztatach prowadzonych przez autorkę bloga Zielona wśród ludzi. Twoje dane nie będą wykorzystywane w żaden inny sposób, ani nikomu przekazywane. Zielone spojrzenie to newsletter bez spamu, wysyłany max. raz w miesiącu.

Jak kupić dostęp przedpremierowy?

1. Zapłać

 • Wejdź na stronę: https://buycoffee.to/zielonawsrodludzi
 • Zrób wpłatę na kwotę 35 zł
 • Zaznacz opcję „Chcę dołączyć wiadomość dla twórcy
 • W polu wiadomości wpisz nazwę twojego profilu na Instagramie

2. Obserwuj na instagramie

 • Dodaj prywatne konto Zielone Mikrowyprawy do obserwowanych na Instagramie (koniecznie korzystaj z tego samego konta które wskażesz w punkcie 4!).
 • Poczekaj na weryfikację płatności (porównanie nazwy konta wpisanej w serwisie Buycoffe z nazwą tego, z którego przyjdzie prośba o możliwość obserwowania prywatnego profilu na Instagramie).

3. Korzystaj

 • Zapoznaj się z wyróżnionymi postami i dalej postępuj z instrukcjami tam zamieszczonymi.
 • Wybierz jedno z zaprezentowanych w przewodniku miejsc i ruszaj na mikrowyprawę!

 

Dlaczego warto wybrać się na mikrowyprawę nad wodę?

Blue Mind i Blue Health to terminy, których używa się do wyjaśnienia jak duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne ma… woda.

Wyjaśniają, dlaczego mimo tego, że nie jesteśmy zwierzętami wodnymi, mamy nogi zamiast płetw i płuca zamiast oskrzeli, przebywanie W i NAD wodą działa na nas bardzo uspokajająco. Jest to nierozerwalnie związane z odruchem nurkowania.

„Badania wykazały, że gdy twarz osoby jest pod wodą, tętno spada, a niektóre naczynia krwionośne się zwężają. Krew jest redystrybuowana z kończyn do mózgu, serca i innych narządów centralnych. Wzmacnia się napięcie nerwu błędnego i aktywność przywspółczulnego układu nerwowego ‑ oba te czynniki są związane ze stanami „odpoczynku i trawienia” organizmu. Jednocześnie elementy współczulnego układu nerwowego i reakcje organizmu typu „walcz lub uciekaj” mają tendencję do łagodzenia.”

Odruch ten jest szczególnie silny u noworodków, które zanurzone w wodzie zwalniają oddech, by dłużej wytrzymać pod wodą i automatycznie się uspokajają. U dorosłych ten efekt też występuje, jest tylko nieco słabszy. Podobno wykorzystuje się go do łagodzenia ataków paniki, prosząc osobę doświadczającą tego nieprzyjemnego stanu, by wstrzymała oddech i włożyła twarz do zimnej wody.

Blue Mind/Blue Health tłumaczy też dlaczego tak chętnie wybierając destynację na urlop, szukamy miejsc nad wodą.

Ale, żeby czerpać korzyści z wyciszającej i uspokajającej mocy wody, nie trzeba czekać do wakacji! O każdej porze roku warto wyruszyć na mikrowyprawę nad wodę.

W tym przewodniku znajdziecie moje ulubione miejsca nad wodą w okolicach Poznania, które idealnie sprawdzą się do odstresowania i wyciszenia.


Znajdź idealne miejsce na swoją następną mikrowyprawę

Odkryj najpiękniejsze trasy spacerowe, plaże, jeziora i rzeki w Wielkopolsce.