Lot balonem był na mojej liście marzeń od… w zasadzie już nawet nie pamiętam, od kiedy. Bardzo długo na to czekałam. Początkowo przed realizacją tego marzenia powstrzymywały mnie finanse (nie jest to mały wydatek). Potem kiedy pieniądze nie były już problemem, natknęłam się na dwie inne bariery. Pierwszą musiałam zburzyć w swojej głowie (pisałam o tym TU), a drugą okazała się być bardzo prozaiczna rzecz: organizacja. Dla kogoś, kto o lataniu balonem nie wie absolutnie nic, organizacja takiego lotu może okazać się przytłaczająca. Kiedy pierwszy raz podchodziłam do tematu, bardzo trudno było mi znaleźć informacje, których poszukiwałam. Dziś o lataniu balonem wiem już trochę więcej i chętnie podzielę się wiedzą z osobami, które podobnie jak ja, latanie balonem mają wysoko na liście marzeń, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać. To co, lecimy?

Jak zorganizować lot balonem?

Zanim zaczniesz organizować lot balonem odpowiedź sobie na kilka pytań:

 • Gdzie chcesz lecieć (nad jakim rejonem Polski)?
 • Kiedy chcesz lecieć?
 • Z kim chcesz lecieć (w ile osób)?
 • Czy to ma być lot grupowy (z grupą innych osób) czy indywidualny (bo np. planujesz zaręczyny)?

 

Z odpowiedziami na to pytanie udaj się do firm oferujących loty balonem w pobliżu miejsca nad którym chcesz lecieć. W odpowiedzi dostaniesz propozycję terminu lotu. W zależności od pory roku, na lot możesz czekać kilka dni lub nawet kilka tygodni. Ponieważ loty balonem są mocno uzależnione od pogody, termin albo uda się zachować, albo wpadniesz w kolejkę oczekujących i polecisz dopiero wtedy, kiedy warunki i kalendarze na to pozwolą. Warto brać to pod uwagę nastawiając się na lot podczas urlopu lub w miejscu z dala od domu.

Ile kosztuje lot balonem?

To zależy od tego, jakich odpowiedzi udzielisz na wyżej wymienione pytania. Na koszt lotu balonem wpływa wiele czynników, m.in:

 • Ilu pasażerów mieści się do kosza
 • Ilu pasażerów bierze udział w locie (na to wpływ ma m.in. ich waga)
 • Czy to lot grupowy czy indywidualny, organizowany na specjalne życzenie
 • Jakie są koszty dojazdu i noclegu załogi na miejscu startu
 • Ile czasu trwa lot
 • Nad jakim regionem ma się odbyć lot

 

Widokowy lot grupowy (4-6 osób), który trwa 1h i odbywa się w pobliżu miejsca zamieszkania załogi, to koszt ok. 500 – 700 zł. Lot nad wyjątkowo atrakcyjnymi rejonami Polski (np. nad Bieszczadami lub Tatrami) trwa zazwyczaj dłużej i może kosztować nawet 1500 – 2500 zł od osoby. Loty indywidualne (np. zaręczynowe) to koszt około 2000 – 2500 zł. Dodatkowe opłaty naliczane są za wyjątkowe życzenia (film z lotu nagrywany kamerą GoPro, bukiet kwiatów przemycony na pokład przez załogę czy głośnik z romantyczną muzyką). Ponieważ pogoda bywa bardzo kapryśna i do samego końca nie ma gwarancji, że lot się odbędzie, za usługę najczęściej płaci się gotówką w dniu lotu.

Szukając lotów w atrakcyjnej cenie, możesz zainteresować się ofertami last minute, wówczas ceny potrafią wynosić nawet poniżej 600zł. Takie oferty są dostępne np. na prezentmarzen.com/lot-balonem

Czy warto?

Moim zdaniem tak! Widoki i wrażenia są niesamowite. Po pierwszym locie mam ochotę na więcej.

Jak się przygotować do lotu balonem?

Niezależnie od pory roku, na lot balonem warto zabrać ze sobą kryte buty (start i lądowanie odbywa się zazwyczaj na łąkach/polanach porośniętych wysoką trawą). Bardzo przydatna będzie też czapka lub bluza/kurtka z kapturem. Gazowy palnik, który służy do podgrzewania powietrza w balonie emituje dużo ciepła, przed którym można się ochronić właśnie okryciem głowy. Pakując sprzęt foto/wideo warto pamiętać, że w koszu jest bardzo mało miejsca. Na tyle mało, że prawdopodobnie nie zmieści się tam plecak z 5 dodatkowymi obiektywami (o wygodnej zmianie szkła podczas lotu już nawet nie wspominając). Fotografom radzę zabrać jeden, ale uniwersalny i sprawdzony obiektyw.

Jak wygląda lot?

Loty balonem odbywają się tylko o wschodzie i o zachodzie słońca (wyjątkiem jest zima, wtedy można latać cały dzień). Niezależnie od pory, organizacja lotu wygląda podobnie:

 1. Załoga odbiera pasażerów z ustalonego miejsca zbiórki i wiezie wszystkich na miejsce startu;
 2. Następnie rozpakowywany i dmuchany jest balon (trwa to około godziny, niektóre załogi angażują do pomocy pasażerów);
 3. Po krótki instruktarzu dotyczącym bezpieczeństwa podczas lotu i lądowania, pasażerowie wsiadają do kosza i balon startuje;
 4. Lot trwa zazwyczaj godzinę lub dłużej;
 5. W zależności od kierunku i siły wiatru, lądowanie następuje w promieniu kilku lub kilkunastu kilometrów od miejsca startu. Za balonem cały czas jedzie samochód, jeśli kierowca ma duże doświadczenie w swojej pracy, będzie na miejscu lądowania w tym samym czasie co balon.
 6. Załoga pakuje balon, a pasażerowie piją kieliszek szampana;
 7. Wszyscy ładują się do samochodu i wracają na miejsce zbiórki.

 

Chociaż sam lot trwa zazwyczaj godzinę, na całą przygodę trzeba sobie zarezerwować ok. 3-4h.

Jeśli nie lot, to co? Zawody balonowe!

Wszystko co napisałam powyżej dotyczy komercyjnych lotów widokowych. Warto jednak wiedzieć, że baloniarstwo to całkiem popularny w Polsce sport. Przez całe lato w wielu miejscach naszego kraju (m.in w Lesznie, Ełku, Nałęczowie, Białymstoku) odbywają się zawody i imprezy balonowe. Podczas tego typu wydarzeń zazwyczaj nie odbywają się loty pasażerskie, bo załogi zajęte są rywalizacją, ale pasjonaci baloniarstwa mają okazję obserwować na niebie ponad 20 balonów na raz.

Bardzo popularną konkurencją podczas zawodów balonowych jest rzut markerem do celu. Na miejskich stadionach lub plażach wyznaczany jest krzyż w który celują piloci rzucający markery (woreczki ze wstążką). Obserwowanie takiej konkurencji pozwala zobaczyć balony i pilotów z naprawdę małej odległości.

Największa impreza balonowa w Polsce odbywa się na przełomie czerwca i lipca w Szczecinku. Tu natomiast można znaleźć harmonogram zawodów balonowych organizowanych w całej Polce.

Największą imprezą balonową w Europie jest Puchar Gordona Bennetta, który organizowany jest od 1906 r. To najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody tego typu. Zadaniem załóg, które startują w rywalizacji jest przelecenie jak najdłuższego dystansu na raz. Loty w tych zawodach trwają nawet kilka dni (rekordowy lot trwał 92:11h).  Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu balonów gazowych, które mogą lecieć wyżej i dalej niż te wypełnione ogrzanym powietrzem. Miejsce startu jest wspólne dla wszystkich załóg, ale lądowanie może odbywać się w bardzo różnych częściach kontynentu (zobacz animację poniżej). Zwyczajowo, organizatorem zawodów jest kraj, którego ekipa zwyciężyła w poprzedniej edycji. Jest szansa, że za rok ekipy wystartują z Niemiec. Szczegółowe informacje o zawodach można znaleźć na stronie gordonbennett2022.ch

P.S. Jeśli pasjonuje cię baloniarstwo ten film może ci się spodobać.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.