Gdybym miała określić ją jednym słowem, powiedziałabym, że to mikrowyprawowy gamechanger. Aplikacja, która otworzyła przede mną świat. Albo przynajmniej znacznie ośmieliła do eksplorowania nieznanych zakątków. Tak właśnie działa dobra mapa i umiejętność posługiwania się nią. Zmniejsza barierę wejścia (czy w tym przypadku raczej wyjścia z domu) i poprawia komfort swobodnej włóczęgi po mniejszych czy większych bezdrożach. Odkąd z niej korzystam, wiem, że Google Maps obok dobrej mapy outdoorowej nawet nie stało. O jakiej aplikacji mowa?

Mapy.cz to to aplikacja mapowa stworzona przez czeskiego producenta Seznam.cz, który na szczęście nie ograniczył swoich działań tylko do terenu Czech.

Dlaczego tak lubię Mapy.cz?

  • Jest darmowa
  • Jest bardzo dokładna – zawiera w swojej bazie prawie wszystkie szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i narodowe, schroniska, plaże, większość leśnych dróg (pełen obraz leśnych ścieżek można znaleźć w aplikacji mBDL), większość ścieżek dydaktycznych, a nawet wiaty piknikowe. Oczywiście zdarzają się niewielkie błędy, czasami fragment szlaku turystycznego w rzeczywistości wiedzie nieco inną drogą niż na mapie, czasami nie zgadza się kolor szlaku, ale są to na tyle nieduże błędy, że spokojnie można się odnaleźć.
  • Pokazuje dokładną pozycję użytkownika – bardzo dobrze radzi sobie z GPSem, nie zawiesza się i (pod warunkiem pobrania map offline) pokazuje pozycję użytkownika nawet poza zasięgiem sieci.
  • Działa offline – po pobraniu wybranych obszarów do pamięci telefonu, mapa nie wymaga zasięgu sieci komórkowej. Nie trzeba pobierać od razu całego kraju, można wybrać województwa po których podróżuje się najczęściej.
  • Nagrywa trasy – dzięki temu w aplikacji można tworzyć historię swoich wycieczek wraz z dokładnym ich przebiegiem, które możemy udostępnić innym. Włączenie śledzenia trasy bardzo ułatwia też bieżącą nawigację w terenie. Wiedząc dokładnie z której strony doszliśmy do skrzyżowania dróg czy szlaków, możemy bez problemu zorientować mapę i wybrać dalszy kierunek marszu/jazdy.
  • Rozwiązuje problem źle oznaczonych szlaków turystycznych – niestety nie każdy szlak jest prawidłowo oznaczony, co powoduje, że w wielu miejscach łatwo stracić z oczu obraną wcześniej trasę. Dzięki bieżącemu monitorowaniu swojego położenia względem trasy szlaku, można uniknąć błądzenia.
  • Jest czytelna – Odwzorowuje rzeczywiste nazwy i kolory szlaków pieszych (czarne, czerwone, żółte, niebieskie i zielone), a szlaki rowerowe pokazuje na różowo, dzięki czemu łatwo odróżnić jedne od drugich.
  • Ułatwia planowanie wycieczek – podrzuca pomysły na ciekawe miejsca do odwiedzenia, proponuje trasy według wybranych parametrów, umożliwia tworzenie listy miejsc „do odwiedzenia”, nawiguje do wybranego punktu (rzadko korzystam z tej funkcji, najbardziej lubię nawigację Navi Expert) i co najważniejsze pomaga mierzyć długość wybranej trasy.
  • Działa zarówno w aplikacji jak i w przeglądarce – zakładając konto w portalu Seznam.cz można mieć dostęp do swoich wycieczek z wielu urządzeń.

Jak używać Mapy.cz?

Przed pierwszą wycieczką

  1. Zmień mapę na Outdoor –  żeby zobaczyć trasy i infrastrukturę turystyczną, trzeba przełączyć mapę na warstwę „Outdoor”
  2. Załóż konto -żeby móc zapisywać swoje trasy, tworzyć listy ulubionych miejsc czy zgłaszać błędy na mapie, trzeba założyć darmowe konto.
  3. Pobierz offline – jeśli wybierasz się poza utarte szlaki i podejrzewasz, że na miejscu możesz nie mieć zasięgu, pobierz mapy offline

Szukanie miejsc wartych odwiedzenia

  1. Wyszukaj na mapie okolicę, która cię interesuje
  2. Przybliż mapę tak, żeby widzieć szlaki turystyczne
  3. Przesuwaj palcem/kursorem po mapie tak długo, aż znajdziesz interesujące miejsce (np. jezioro, które można okrążyć lub las gęsto poprzecinany ścieżkami) lub…
  4. …ustaw środek mapy tak, by wskazywał miejsce, do którego chcesz się wybrać i wpisz w wyszukiwarkę takie hasła jak: plaża, rezerwat, park itp. (choć ten sposób czasami lepiej sprawdza się na Google Maps).
  5. Możesz skorzystać też z funkcji „Propozycje wycieczek„, która pojawi się po wpisaniu jakiegoś hasła w wyszukiwarkę. Funkcja ta pokazuje ciekawe miejsca warte odwiedzenia w pobliżu wyszukiwanego obszaru.
  6. Użyj funkcji „Planowanie” (w przeglądarce) lub „Wycieczka” w aplikacji mobilnej, jeśli chcesz wyznaczyć trasę o określonej długości z wybranego przez siebie punktu. Na przykład jeśli chcesz przejechać 40 km na rowerze dookoła domu.
  7. Wybrane miejsca dodaj do ulubionych oznaczając je gwiazdką. Jeśli są to jakieś dzikie lokalizacje, bez konkretnej nazwy, prawdopodobnie przed zapisaniem musisz postawić na mapie własną pinezkę. W przeglądarce użyj narzędzia „Postaw własne punkty” (w prawym dolnym rogu mapy), a w aplikacji po prostu przytrzymaj palec na wybranym punkcie na mapie, aż pojawi się gotowa do opisania pinezka.

Planowanie wycieczki

  1. Żeby sprawdzić jak długa jest wybrana przez ciebie trasa, użyj narzędzia miarka (w prawym dolnym rogu mapy w przeglądarce) lub przyłóż dwa palce do mapy w aplikacji mobilnej i przytrzymaj aż pojawi się pomiar odległości.
  2. Ustaw miejsce do którego się wybierasz na środku mapy i wyszukaj najbliższe parkingi.

Nagrywanie trasy (tylko w aplikacji)

  1. Wejdź w hamburger menu w lewym dolnym rogu ekranu telefonu i wybierz funkcję „Uruchom rejestrator„.
  2. Odznacz opcję automatycznego wstrzymywania podczas nagrywania (na niektórych telefonach to powoduje błędy podczas nagrywania trasy).
  3. Wciśnij start i obserwuj jak rysujesz szlaczek na mapie.
  4. Po zakończonej wycieczce rozwiń pasek trackera, który podczas nagrywania widoczny jest u góry ekranu, a następnie opisz i zapisz swoją wycieczkę (opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Udostępnianie wycieczek i miejsc

  1. Wejdź w „Moje Mapy”, następnie „Miejsca i trasy” i z listy wybierz nagranie wycieczki, którą chcesz udostępnić.
  2. Kliknij w trzy kropki obok nazwy i wybierz „Udostępnij”.
  3. Z poziomu przeglądarki możesz też wygenerować kod umożliwiający umieszczenie mapy z trasą na stronie www lub pobrać plik ze śladem GPS.

Zgłaszanie miejsc i błędów

Jeśli zauważysz błąd na mapie, użyj opcji zgłaszania nieprawidłowości. Tę samą funkcję możesz wykorzystać, żeby zgłosić miejsca, które jeszcze nie widnieją na mapie. W aplikacji znajdziesz tę funkcję w hamburger menu, a w przeglądarce w panelu „Edytuj mapę” w prawym dolnym rogu ekranu.

1 Comment

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.