Gdybym miała określić ją jednym słowem, powiedziałabym, że to mikrowyprawowy gamechanger. Aplikacja, która otworzyła przede mną świat. Albo przynajmniej znacznie ośmieliła do eksplorowania nieznanych zakątków. Tak właśnie działa dobra mapa i umiejętność posługiwania się nią. Zmniejsza barierę wejścia (czy w tym przypadku raczej wyjścia z domu) i poprawia komfort swobodnej włóczęgi po mniejszych czy większych bezdrożach. Odkąd z niej korzystam, wiem, że Google Maps obok dobrej mapy outdoorowej nawet nie stało. O jakiej aplikacji mowa?
Mapy.cz to to aplikacja mapowa stworzona przez czeskiego producenta Seznam.cz, który na szczęście nie ograniczył swoich działań tylko do terenu Czech.
Dlaczego tak lubię Mapy.cz?
- Jest darmowa
- Jest bardzo dokładna – zawiera w swojej bazie prawie wszystkie szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i narodowe, schroniska, plaże, większość leśnych dróg (pełen obraz leśnych ścieżek można znaleźć w aplikacji mBDL), większość ścieżek dydaktycznych, a nawet wiaty piknikowe. Oczywiście zdarzają się niewielkie błędy, czasami fragment szlaku turystycznego w rzeczywistości wiedzie nieco inną drogą niż na mapie, czasami nie zgadza się kolor szlaku, ale są to na tyle nieduże błędy, że spokojnie można się odnaleźć.
- Pokazuje dokładną pozycję użytkownika – bardzo dobrze radzi sobie z GPSem, nie zawiesza się i (pod warunkiem pobrania map offline) pokazuje pozycję użytkownika nawet poza zasięgiem sieci.
- Działa offline – po pobraniu wybranych obszarów do pamięci telefonu, mapa nie wymaga zasięgu sieci komórkowej. Nie trzeba pobierać od razu całego kraju, można wybrać województwa po których podróżuje się najczęściej.
- Nagrywa trasy – dzięki temu w aplikacji można tworzyć historię swoich wycieczek wraz z dokładnym ich przebiegiem, które możemy udostępnić innym. Włączenie śledzenia trasy bardzo ułatwia też bieżącą nawigację w terenie. Wiedząc dokładnie z której strony doszliśmy do skrzyżowania dróg czy szlaków, możemy bez problemu zorientować mapę i wybrać dalszy kierunek marszu/jazdy.
- Rozwiązuje problem źle oznaczonych szlaków turystycznych – niestety nie każdy szlak jest prawidłowo oznaczony, co powoduje, że w wielu miejscach łatwo stracić z oczu obraną wcześniej trasę. Dzięki bieżącemu monitorowaniu swojego położenia względem trasy szlaku, można uniknąć błądzenia.
- Jest czytelna – Odwzorowuje rzeczywiste nazwy i kolory szlaków pieszych (czarne, czerwone, żółte, niebieskie i zielone), a szlaki rowerowe pokazuje na różowo, dzięki czemu łatwo odróżnić jedne od drugich.
- Ułatwia planowanie wycieczek – podrzuca pomysły na ciekawe miejsca do odwiedzenia, proponuje trasy według wybranych parametrów, umożliwia tworzenie listy miejsc „do odwiedzenia”, nawiguje do wybranego punktu (rzadko korzystam z tej funkcji, najbardziej lubię nawigację Navi Expert) i co najważniejsze pomaga mierzyć długość wybranej trasy.
- Działa zarówno w aplikacji jak i w przeglądarce – zakładając konto w portalu Seznam.cz można mieć dostęp do swoich wycieczek z wielu urządzeń.
Jak używać Mapy.cz?
Przed pierwszą wycieczką
- Zmień mapę na Outdoor – żeby zobaczyć trasy i infrastrukturę turystyczną, trzeba przełączyć mapę na warstwę „Outdoor”
- Załóż konto -żeby móc zapisywać swoje trasy, tworzyć listy ulubionych miejsc czy zgłaszać błędy na mapie, trzeba założyć darmowe konto.
- Pobierz offline – jeśli wybierasz się poza utarte szlaki i podejrzewasz, że na miejscu możesz nie mieć zasięgu, pobierz mapy offline
Szukanie miejsc wartych odwiedzenia
- Wyszukaj na mapie okolicę, która cię interesuje
- Przybliż mapę tak, żeby widzieć szlaki turystyczne
- Przesuwaj palcem/kursorem po mapie tak długo, aż znajdziesz interesujące miejsce (np. jezioro, które można okrążyć lub las gęsto poprzecinany ścieżkami) lub…
- …ustaw środek mapy tak, by wskazywał miejsce, do którego chcesz się wybrać i wpisz w wyszukiwarkę takie hasła jak: plaża, rezerwat, park itp. (choć ten sposób czasami lepiej sprawdza się na Google Maps).
- Możesz skorzystać też z funkcji „Propozycje wycieczek„, która pojawi się po wpisaniu jakiegoś hasła w wyszukiwarkę. Funkcja ta pokazuje ciekawe miejsca warte odwiedzenia w pobliżu wyszukiwanego obszaru.
- Użyj funkcji „Planowanie” (w przeglądarce) lub „Wycieczka” w aplikacji mobilnej, jeśli chcesz wyznaczyć trasę o określonej długości z wybranego przez siebie punktu. Na przykład jeśli chcesz przejechać 40 km na rowerze dookoła domu.
- Wybrane miejsca dodaj do ulubionych oznaczając je gwiazdką. Jeśli są to jakieś dzikie lokalizacje, bez konkretnej nazwy, prawdopodobnie przed zapisaniem musisz postawić na mapie własną pinezkę. W przeglądarce użyj narzędzia „Postaw własne punkty” (w prawym dolnym rogu mapy), a w aplikacji po prostu przytrzymaj palec na wybranym punkcie na mapie, aż pojawi się gotowa do opisania pinezka.
Planowanie wycieczki
- Żeby sprawdzić jak długa jest wybrana przez ciebie trasa, użyj narzędzia miarka (w prawym dolnym rogu mapy w przeglądarce) lub przyłóż dwa palce do mapy w aplikacji mobilnej i przytrzymaj aż pojawi się pomiar odległości.
- Ustaw miejsce do którego się wybierasz na środku mapy i wyszukaj najbliższe parkingi.
Nagrywanie trasy (tylko w aplikacji)
- Wejdź w hamburger menu w lewym dolnym rogu ekranu telefonu i wybierz funkcję „Uruchom rejestrator„.
- Odznacz opcję automatycznego wstrzymywania podczas nagrywania (na niektórych telefonach to powoduje błędy podczas nagrywania trasy).
- Wciśnij start i obserwuj jak rysujesz szlaczek na mapie.
- Po zakończonej wycieczce rozwiń pasek trackera, który podczas nagrywania widoczny jest u góry ekranu, a następnie opisz i zapisz swoją wycieczkę (opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.
Udostępnianie wycieczek i miejsc
- Wejdź w „Moje Mapy”, następnie „Miejsca i trasy” i z listy wybierz nagranie wycieczki, którą chcesz udostępnić.
- Kliknij w trzy kropki obok nazwy i wybierz „Udostępnij”.
- Z poziomu przeglądarki możesz też wygenerować kod umożliwiający umieszczenie mapy z trasą na stronie www lub pobrać plik ze śladem GPS.
Zgłaszanie miejsc i błędów
Jeśli zauważysz błąd na mapie, użyj opcji zgłaszania nieprawidłowości. Tę samą funkcję możesz wykorzystać, żeby zgłosić miejsca, które jeszcze nie widnieją na mapie. W aplikacji znajdziesz tę funkcję w hamburger menu, a w przeglądarce w panelu „Edytuj mapę” w prawym dolnym rogu ekranu.
1 Comment
Bardzo fajna sprawa z tymi aplikacjami które potrafią urozmaicić podróż 🙂