„W poszukiwaniu Matki Drzew. Dowody na inteligencję lasu” to książka napisana przez Suzanne Simard – kanadyjską ekolożkę lasu, profesor na Wydziale Leśnictwa Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, badaczkę sukcesji w lasach kanadyjskich i badaczkę struktury sieci mikoryzowych, umożliwiających komunikację między drzewami zespołów leśnych, zaliczaną do grupy siedmiu najbardziej znaczących ekologów lasu na świecie (do tego grona należą też Peter Wohlleben, Tim Flannery, Monica Gagliano, Zoë Lindo, Boris Tokin, Anastassia Makarieva).

Suzanne Simard nie można odmówić dorobku naukowego. To ona jako pierwsza obaliła przekonanie, że drzewa w lesie ze sobą rywalizują i wykazała, że jest wręcz przeciwnie – drzewa ze sobą współpracują i pomagają sobie przetrwać. Również dzięki niej wiemy, że w leśnej ziemi działa coś na kształt internetu, za pomocą którego drzewa się ze sobą porozumiewają.

Sporo o swoich badaniach i odkryciach opowiedziała podczas wystąpienia na konferencji TED Talks.

Suzanne Simard nie można też odmówić talentu do opowiadania historii. Gdzieś pomiędzy jednym swoim odkryciem, a drugim zdołała opisać sytuacje, o których nie wspomina w wystąpieniu:

  • To jak trudno jest być kobietą w świecie nauki
  • To z iloma zniewagami i atakami się spotkała, bo miała śmiałość poważyć zasadność działań nastawionej na zysk branży leśniczej
  • Jak szokująco zła była jeszcze niedawno gospodarka leśna w Kanadzie
  • I o tym jak trudno pogodzić pracę naukową z życiem osobistym

Pocieszające jest to, że jej poświęcenie nie poszło na marne, bo mimo początkowego braku wiary w jej teorie, dziś wiedza o tym jak naprawdę funkcjonuje las, robi się coraz bardziej powszechna.

„W poszukiwaniu matki drzew” to przede wszystkim zapis historii pracy i życia autorki, ale w książce znalazło się też miejsce na ciekawostki o lasach. Dlaczego jagody rosnące pod brzozami są słodsze? Korę którego drzewa można zmielić na mąkę, potem zrobić z niej pełne witamin placki? Jaki wpływ na drzewa mają pływające w rzece łososie? Jak smakuje leśna ziemia? Czy wiedzę o tym jak komunikują się drzewa można zastosować uprawiając pomidory w ogrodzie? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w książce.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.