Wybrane miejsca oceniałam pod kątem:
- ich popularności: im mniej popularne tym lepiej, nie lubimy odpoczywać w tłumie
- odległości od ruchliwej drogi: lubię spacerować w otoczeniu dzięków natury, a nie szumu samochodów, im ciszej w danym miejscu, tym lepiej
- różnorodności krajobrazowej: im ciekawszy i bardziej zróżnicowany szlak tym lepiej
Jezioro Stęszewskie
Jezioro Stęszewskie to jedno z pięciu jezior połączonych Strugą Wierzenicką i szlakiem kajakowym Puszcza Zielonka. Znajduje się na terenie Puszczy Zielonki, 23 km na północny-wschód od centrum Poznania.
Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta, brzegi są raczej strome i zalesione. W kilku miejscach na spacerowiczów czekają dzikie plaże, pomosty, huśtawki do skoków do wody, miejsca piknikowe i jedno miejsce na ognisko. W każdej chwili znad jeziora można zboczyć na spacer do lasu.
My odwiedziliśmy to miejsce jesienią. Ustrojone kolorowymi liśćmi bardzo nam się podobało. Ze względu na funkcjonujące tam plaże, w sezonie letnim jest tam na pewno więcej ludzi. W listopadzie spacerowaliśmy tam zupełnie sami.
Informacje praktyczne
- Jezioro prawie w całości można okrążyć przybrzeżną ścieżką, niewielki fragment trzeba pokonać drogą. Cała pętla liczy ok. 7 km. TU znajdziesz ślad GPS całej trasy.
- Jezioro Stęszewskie najlepiej okrążać na piechotę. Spacer z wózkiem czy rowerem będzie tam raczej trudny.
- Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy plaży, który po sezonie jest darmowy
- Wzdłuż północnego brzegu jeziora biegnie zielony szlak Oborniki-Pobiedziska, który prowadzi też wzdłuż dwóch innych jezior połączonych Strugą Wierzenicką: Kołatkowskiego, Wroczyńskiego Wielkiego. Oba te jeziora można okrążyć osobną, 7-mio kilometrową pętlą. Pisałam o nich TUTAJ, a TUTAJ znajdziesz ślad GPS tego spaceru.
Ścieżka Nad Bukówką i jezioro Straduń
- Ścieżka „Nad Bukówką” ma dwa warianty: pomarańczowy (2,5 km) i zielony (4,5 km). Spacer można przedłużyć o dodatkowe 2 km niebieską ścieżką, która zaczyna się obok 7 stacji ścieżki (cmentarzyk). Spacer nad Jezioro Straduń to dodatkowe 2 km spaceru żółtym szlakiem. Ślad GPS naszego spaceru znajdziesz TUTAJ.
- Samochód najlepiej zostawić w Smolarni, która leży pomiędzy jeziorem Straduń a ścieżką „Nad Bukówką”.
- Na trasie ścieżki zbudowano kilka pomostów i kładek, które w wilgotne dni są bardzo śliskie.
Jezioro Miejskie w Okońcu
Jezioro Miejskie w Okońcu to kolejne ciekawe miejsce w Puszczy Zielonce. Jest mniejsze niż Stęszewskie, spacer dookoła liczy tylko 3 km. To dobre miejsce na plażowanie i leżakowanie w hamakach.
W sezonie letnim przyjeżdża tam całkiem sporo osób, ale dzięki temu, że poza główną plażą jest jeszcze kilka mniejszych zatoczek, każdy znajdzie tam dla siebie jakiś kąt.
Informacje praktyczne:
- Samochód można zostawić na tym parkingu i z niego rozpocząć spacer dookoła jeziora (ślad GPS naszego spaceru)
- Między parkingiem a jeziorem trzeba pokonać dość stromą górkę, lepiej nie wybierać się tam w japonkach
- Jeśli spacer dookoła jeziora miejskiego to za mało, w pobliżu jest jeszcze jezioro Kamińskie, nad którym też jest plaża i które też można próbować okrążyć (choć fragment trzeba będzie przejść drogą).
Rezerwat Buki nad jeziorem Lutomskim
Rezerwat Buki nad jeziorem Lutomskim w Sierakowskim Parku krajobrazowym to miejsce, które warto odwiedzić wczesną wiosną, kiedy liście rosnących tam buków oszałamiają intensywnym odcieniem zieleni.
Spacer po tym rezerwacie jest jak przeprawa przez dżunglę. Roślinność jest tam bardzo bujna i raczej rzadko odwiedzana przez turystów. To powoduje, że momentami trzeba się przedzierać przez chaszcze, wdrapywać na powalone przez wiatr drzewa i przeprawiać przez błoto. Mimo, że szlak wiedzie bardzo blisko linii brzegowej jeziora Lutomskiego, prawie w ogóle go nie widać, przysłaniają go drzewa. Mimo to warto się tam wybrać, by choć na chwilę przenieś się do innego świata.
Informacje praktyczne:
- Nad jeziorem Lutomskim wytyczone zostały dwa szlaki: czerwony i czarny. My przeszliśmy czerwony, a po wyjściu z rezerwatu wróciliśmy ścieżką prowadząca na styku lasu i pól. Cały spacer liczył 6 km, TUTAJ znajdziesz ślad GPS naszej trasy.
- Czerwony szlak można przejść wyłącznie pieszo. Mimo, że jest krótki, bywa wymagający. Nie da się go przebyć z wózkiem.
- Samochód można zostawić na tym parkingu w Sierakowie.
- Po spacerze przez rezerwat warto jeszcze zajrzeć na plażę nad jeziorem Jaroszewskim, która znajduje się na przeciwko parkingu. W sezonie letnim funkcjonuje tam zaplecze gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
- Żeby dojechać nad jezior Baba warto zjechać z drogi S5 w Iwnie, następnie pojechać do Sannik i stamtąd ulicą Wilczą aż do samego jeziora.
- Będąc w okolicy rowerem warto pojechać do Nekielki, żeby zobaczyć tamtejsze, ukryte w lesie urocze domki i wille (ślad GPS naszej strasy znajdziesz TUTAJ).
- Szlaki w tych okolicach są raczej słabo oznaczone, kręcąc się po lesie warto uruchomić nagrywanie trasy w aplikacji Mapy.cz, żeby się nie zgubić.
- Samochód można zostawić na tym leśnym parkingu lub przy drodze od strony Kuźnicy Zbąskiej.
- Nad jeziorem Brajec jest kilka miejsc piknikowych.
- W pobliżu, w okolicach Barłożni Wolsztyńskiej wyznaczono żółty obszar w ramach programu Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”na terenie którego można rozbić namiot i rozpalać ogniska w miejscach do tego wyznaczonych
Szlak Piaskowych Wydm, Grodzisk Wielkopolski
Szlak Piaskowych Wydm przebiega po piaskowych wydmach pochodzenia polodowcowego, które
obecnie porasta bardzo zróżnicowany las. Szlak oznaczony został jako
rowerowy, ale ze względu na piaszczyste podłoże i dużą ilość podjazdów,
nie należy do łatwych. Za to idealnie nadaje się do pieszych wędrówek.
na duża ilość piaszczystych wzniesień, szlak jest chętnie użytkowany
przez saneczkarzy. Po kilku dniach najlepsze górki są wyjeżdżone do piachu.
W
okolicy wytyczono jeszcze szlak Leśnej Zwierzyny, której na pewno jest dużo w
okolicy, bo spacerując po lesie co chwilę natykaliśmy się na ślady
zwierząt pozostawione na śniegu.
Informacje praktyczne
- Samochód można zostawić na parkingu przed siedzibą Nadleśnictwa Grodzisk (Lasówki 1), tam też można wejść na szlaki: czarny szlak Piaskowych Wydm i czerwony szlak Kolejki Leśnej
- Szlaki są bardzo dobrze oznaczone i zgodne z tym co widać w aplikacji Mapy.cz. Ścieżki różnych tras co chwilę się przecinają, więc bez problemu można dobrać długość trasy do własnych potrzeb.
Niesłabin, Rogaliński Park Krajobrazowy
obszarze można zastać bardzo różnorodne siedliska: starorzecza Warty, lasy, polany, domostwa bobrów i
żurawi, biegające sarny oraz oczywiście samą Wartę.
- W okolicy wytyczony został zielony szlak rowerowy, ale nie jest zbyt dobrze oznaczony. Okolice najlepiej przemierzać licznymi leśnymi i polnymi ścieżkami wedle własnego uznania.
- W pobliżu szlaku nie ma żadnego wyznaczonego parkingu, my zostawiliśmy samochód na końcu ulicy Jeziornej w Niesłabinie.
Dolina rzeki Gąsawki
Ścieżka przyrodnicza „Dolina rzeki Gąsawki” to idealne miejsce na krótką, ale bardzo
malowniczą wycieczkę z dziećmi. Ścieżka ma niecałe 4 km, biegnie wzdłuż
pięknie meandrującej Gąsawki.
Aplikacja Mapy.cz pokazuje, że okolicy wytyczony został żółty pieszy szlak im. Leszka Białego. Nie udało nam się go znaleźć w terenie. Osobom dla których ścieżka okaże się za krótka, polecam zajechać do pobliskiej Gąsawy, gdzie czeka praktycznie
pusta plaża nad jeziorem Gąsawskim, lub zwiedzanie Muzeum
Archeologicznego w Biskupinie.
Ścieżka przyrodnicza „Dolina rzeki Gąsawki” leży już na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale wciąż jest dostępna w ramach jednodniowej wycieczki z Poznania.
Informacje praktyczne
- Samochód można zostawić na parkingu przy jeziorze Oćwieckim.
- W środku lata nad Gąsawką spacerowiczów atakują dzikie
ilości owadów, ale wczesną wiosną, kiedy kwitnie wawrzynek wilczełyko
to może być super miejsce na spacer.
Smolnica
Smolnica to nazwa miejscowości, rzeki i jeziora zlokalizowanych w okolicach Wronek. Zostawiając samochód w miejscowości Smolnica można wybrać się na spacer wzdłuż rzeki i jezior o tej samej nazwie. Po drodze na spacerowiczów czeka kilka pomników przyrody, ruiny młyna i kilka typów zbiorowisk leśnych, w tym świerkowe zagajniki, które cieszą oko nawet zimą.
Informacje praktyczne:
- Wzdłuż Smolnicy nie został wytyczony żaden szlak turystyczny, ale monitorując trasę w aplikacji Mapy.cz można zrobić tam bardzo ciekawe, około 8 km kółko (ślad GPS naszej trasy).
- Samochód można zostawić przy posesji Smolnica 8
- W ruinach Wilczego Młyna ktoś zostawił puszkę po kawie z ukrytym notesem do którego wpisują się zwiedzający