Najstarsze, wciąż pełne legend, dostępne przez cały rok i na tyle łagodne, że przystępne nawet dla dzieci — Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce na mapie Polski na weekendowy wypad pełen atrakcji.

Łysogóry — bo to wokół tego najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich będziemy się wspólnie poruszać — liczą raptem 25 km długości, ale nikomu nie pozwolą się nudzić. Niezależnie od pogody, znajdzie się tu sporo atrakcji dla dużych i małych. I dla czarownic też😀

Gdzie na spacer?

Łysica i Łysa Góra

Dwa najwyższe i najpopularniejsze szczyty Gór Świętokrzyskich. Można zdobyć każdy z nich z osobna (Łysicę ze Świętej Katarzyny, a Łysą Górę z Nowej Słupi), albo przejść z jednego na drugi (wtedy, trzeba nastawić się na spacer o długości 18 km).

Łysica 614 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich i zarazem najniższy z wierzchołków zaliczanych do Korony Gór Polski. Można się na nią dostać tylko pieszo, najłatwiej wystartować ze Świętej Katarzyny. Na szczęście trasa jest łatwa, dostępna przez cały rok i bez problemu można się na nią wybrać nawet z małymi dziećmi (ale nie z wózkiem). Cała trasa wiedzie przez przepiękną Puszczę Jodłową, która nie przerzedza się nawet na szczycie, w związku z tym nie ma co liczyć na piękne widoki z Łysicy.

Na Łysicę, można się też dostać z Łysej Góry czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Na taki spacer trzeba zarezerwować cały dzień, gdyż trasa liczy 18 km. Warto też wziąć pod uwagę, że bus kursujący pomiędzy Nową Słupią a Świętą Katarzyną kursuje tylko w okresie od maja do października (dane na 2023 rok).

Szlak na Łysicę
Szczyt Łysicy
Szczyt Łysicy

Łysa Góra — to tu według miejscowych legend odbywały się sabaty czarownic i to można zobaczyć kamienny wał kultowego, który jest śladem po miejscu kultu pogan.

Na Łysą Górę 594 m n.p.m. można dostać się równie łatwym pieszym szlakiem z Nowej Słupi lub samochodem z Huty Szklanej. Dzięki dostępnej infrastrukturze, można tu liczyć na lepsze widoki. Pierwszy warto obejrzeć z platformy widokowej na gołoborzu zaraz pod szczytem, a drugi z wieży Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Obok Sanktuarium znajduje się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie korzystając z multimedialnej wystawy, można poznać historię geologiczną, faunę i florę Gór Świętokrzyskich.

Platforma widokowa na gołoborzu na Łysej Górze
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
Widok z wieży kościoła
Mapa Gór Świętokrzyskich

Po zejściu z gór warto odwiedzić Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur gdzie działa lunapark, park linowy, kino 6D, stacja narciarska, aleja miniatur i restauracja.

Szczególnie polecam aleję miniatur, gdzie można obejrzeć repliki najsłynniejszych budynków na świecie w tematycznych aranżacjach. Nie zabrakło tu watykańskiej bazyliki z placem Świętego Piotra, Opery w Sydney, World Trade Center, London Eye, Big Bena czy fontanny Di Trevi. Niektóre z tych konstrukcji powstawały nawet rok!

Aleja miniatur czynna jest przez cały rok, a od maja do października można ja zwiedzać również po zmroku.

Aleja Miniatur
Aleja Miniatur
Aleja miniatur

Będąc w okolicy nie można ominąć też zamku Krzyżtopór wzniesionego przez Krzysztofa Ossolińskiego w Ujeździe. Pięcioboczną budowlę wzniesiono w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną.

Niestety pięć lat po zakończeniu budowy, zginął jedyny syn Krzysztofa Ossolińskiego i od tego czasu budynek przechodził z rąk do rąk. Podczas potopu szwedzkiego zamek został ogołocony z wyposażenia, a od wybuchu konfederacji barskiej niszczały też mury. Dziś po dawnej świetności zamku zostały tylko imponujące ruiny. Wielka szkoda, bo zamek podobo został urządzony z rozmachem. Sala jadalna w wieży miała podobno szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami!

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór

Co robić gdy pada?

Ja jestem z tych, co twierdzą, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy tak ma i wybierając się na weekend czy wakacje, chce mieć pewność, że w wybranej destynacji będzie co robić w razie niepogody. W Górach Świętokrzyskich nie trzeba się o to martwić, bo rozrywek pod dachem nie brakuje. Ja szczególnie polecam:

Muzeum minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Można w nim podziwiać, bogatą, prywatną kolekcję ponad 1000 okazów skamieniałości, kamieni szlachetnych i minerałów w każdym możliwym kształcie i kolorze. W ramach muzeum działa też szlifiernia kamieni, pracownia złotnicza oraz sklep z kamieniami i biżuterią.

Wystawę można zwiedzać samodzielnie, z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem.

Muzeum minerałów i skamieniałości w Świętej Katarzynie
Ekspozycja w Muzeum minerałów i skamieniałości w Świętej Katarzynie

Park Legend w Nowej Słupi

To stosunkowo nowa atrakcja na mapie Gór Świętokrzyskich, została otwarta w 2023 roku. To tu można poznać większość legend i historii związanych z Łysogórami, w interaktywnej i storytellingowej formie. Nie jest to może miejsce dla małych i/lub wysokoworażliwych dzieci (momentami mogą się bać), ale dla nieco starszych dzieciaków, młodzieży i dorosłych będzie to napewno ciekawa atrakcja, która pozwoli dowiedzieć się nieco więcej o miejscach, symbolach i nazwach mijanych podczas spacerów. Warto też wspomnieć, że na końcu spaceru po Parku Legend, na zwiedzających czeka symulator lotu na miotle, którego zdecydowanie nie można przegapić!

Park legend w Nowej Słupi
Park legend w Nowej Słupi
Park legend w Nowej Słupi
Symulator lotu na miotle w Parku legend

Gdzie jeść?

Jeśli chcecie spróbować kuchni regionalnej to polecam zajrzeć do restauracji w Magia Sabatu w Krajnie gdzie podawana jest m.in. zalewajka świętokrzyska (zupa) i goły (lokalne pyzy ziemniaczane z różnymi dodatkami).

Po zejściu z Łysej Góry warto natomiast zajrzeć do bardzo klimatycznie urządzonej Karczmy Mnicha, jeśli nie na tradycyjny obiad, to chociaż na bardzo smaczną herbatę rozgrzewającą.

Niestety w żadnej z tych restauracji nie ma wegańskich opcji, znajdą się natomiast wegetariańskie (choć też niewiele) i raczej nie ma co liczyć, że w okolicy weganie znajdą dla siebie coś więcej niż pizza marinara na życzenie.

Restauracja Magia Sabatu
Restauracja Karczma Mnicha

Gdzie spać?

Jeśli lubisz spędzać czas w otoczeniu natury i w miejscach z klimatem polecam Siedlisko Carownica Wellness & SPA, które oferuje gościom całoroczne, ogrzewane domki różnej wielkości, glamping i dobrze wyposażoną strefę wellness & SPA (którą można zarezerwować na wyłączność). Do tego jeszcze pyszne śniadania, grill przy każdym domku, bardzo duży teren do zabawy dla dzieci, basen zewnętrzny, parking oraz nielimitowany śpiew ptaków, rechot żab i cykanie świerszczy.

Siedlisko Carownica
Siedlisko Carownica
Siedlisko Carownica
Strefa wellness & SPA

Góry Świętokrzyskie odwiedziłam na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Góry Świętokrzyskie” 

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.