Wiele nas różni, Daria kocha miasto, ja mam go już dość. Daria ma dwójkę dzieci, ja wychowuję obsługuję dwa koty. Daria ciągnie do ludzi, ja od nich raczej stronię. Ale sporo nas też łączy. Obie nie sprzątamy w soboty, bo wolimy jeździć na mikrowyprawy i przeżywać przygody. Obie doceniamy małe przyjemności i lokalne atrakcje. No i obie blogujemy.

Na żywo spotkałyśmy się tylko raz i pamiętam, że opowiadała mi, że zaczyna pracę nad książką. Dwa mrugnięcia oka kilka miesięcy później „Żyj lokalnie” autorstwa Darii Panek-Płókarz znanej w sieci jako Poznańska Spacerówka wyszła nakładem wydawnictwa Nieśpieszne.

Daria pisze o tym jak fajnie przeżyć życie z rodziną w mieście, jak czerpać z miasta całymi garściami i jak to miasto powinno być zorganizowane i zaprojektowane, żeby dobrze żyło się ludziom, a nie samochodom. Przy okazji wyjaśnia takie pojęcia jak betonoza, miasto 15-minutowe, smart city, ogrody społeczne, pasteloza, reklamoza i wiele innych.

I choć ja jestem już pewna, że jestem gotowa zostawić życie w mieście za sobą, wciąż znalazłam w książce coś ciekawego dla siebie. Jedną z takich rzeczy była ekspozycja na łut szczęścia.

W swojej książce „Miasto życzliwe „David Sim wskazuje, że dzięki mieszkaniu w miejscach charakteryzujących się większym zagęszczeniem, rosną nasze szanse na rozwój zawodowy, ze względu na regularne i/lub przypadkowe spotkania z innymi ludźmi. Chodzi o „ekspozycję na łut szczęścia”.

Coś w tym jest, nawet w dobie pracy zdalnej.

„Żyj lokalnie” to książka dla wszystkich, którzy chcieliby częściej wychodzić z domu (z dziećmi albo solo), ale nie wiedzą gdzie, z kim, czy sobie poradzą i jak się do tych wypraw przygotować. Książka może być szczególnie przydatna dla rodzin z Poznania i okolic, gdyż Daria dzieli się w niej namiarami na ulubione miejsca, wydarzenia, knajpy i sklepy.

Autorka porusza też kwestie związane z tym jak jej styl życia wpływa na jej dzieci. Jak kształtują się ich gusta dzięki wizytom w muzeach, jak budują wrażliwość na pewne społeczne tematy i jak rodzi się w nich ciekawość świata. Podejście Darii brzmi jak przepis na wychowanie świadomych wielu kwestii obywateli o szerokich horyzontach.

 

 

Więcej o książce i samej autorce przeczytacie na stronie wydawnictwa Nieśpieszne.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.