Dziś (22 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Ziemi którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem, w którym żyjemy.

Nie da się chronić czegoś, czego nie znamy. Uważam, że jednym ze sposobów dbania o nasza planetę jest rozbudzanie ciekawości lub nawet miłości do przyrody pokazując jaka jest fascynująca. Właśnie dlatego Chcę Ci dziś pokazać jak można rozbudzać miłość i szacunek do przyrody wśród bliskich w każdym wieku. Znajdzie się coś dla zupełnie początkujących, dla nerdów i dla rodzin z dziećmi.

P.S. Treści zawarte w tym wpisie ukazały się w zeszłym roku w ZIELONYM SPOJRZENIU (moim newsletterze). Jeśli nie chcesz przegapić następnej porcji inspirujących treści, zapisz się tutaj.

książka jak czytać wodę

Książki, z których sypią się ciekawostki

Dobrze napisana książka o przyrodzie nie musi być nudna. Niektóre pozycje z tej kategorii czyta się jak dobry reportaż, baśń lub nawet kryminał. Poniżej pokażę Ci moje ulubione książki przyrodnicze, po lekturze których inaczej patrzyłam na otaczający mnie świat i które dostarczają mnóstwa ciekawostek, którymi można później męczyć dzieci rodzinę i znajomych.

Sekretne życie drzew
Przeczytaj recenzję

To raczej nie możliwe, że nie znasz jeszcze tej książki, ale jeśli tak jest to BARDZO polecam. Poczytasz o leśnym, grzybowym internecie, o tym jak powstają dziuple i o tym dlaczego z drewna robi się instrumenty muzyczne.

Duchowe życie zwierząt
Przeczytaj recenzję

 

Dla mnie nie była to łatwa lektura, bo od dziecka wykazuje wysoką empatię wobec zwierząt, a natura bywa dla nich brutalna. Mimo to wciąż uważam, że warto.

Nieznane więzi natury
Przeczytaj recenzję

 

Książka opisuje działanie łańcuchów pokarmowych oraz zasady rządzące obiegiem materii i energii w przyrodzie. Osobom, które nie studiowały kierunków przyrodniczych, może otworzyć oczy na zasady rządzące siłami natury. Albo raczej na to, jak mało wciąż o nich wiemy. To co najbardziej podoba mi się w tej książce, to przekonanie autora, z którym się z całego serca zgadzam, że jeszcze się taki nie urodził, co by potrafił przewidzieć wszystkie skutki ingerencji człowieka w środowisko naturalne, a tym samym mógł się zabierać za jego kontrolowanie.

Kudłata nauka
Przeczytaj recenzję

 

Kudłata nauka to książka, która opowiada o tym jak zwierzęta wykorzystują prawa fizyki w swoim codziennym życiu. To też książka o której masz ochotę opowiadać wszystkim znajomym. Jest tak naładowana ciekawymi informacjami, że praktycznie każdą przeczytaną stronę chcesz komuś opowiedzieć.

Natura leczy
Przeczytaj recenzję

Wbrew pozorom to nie jest książka o ziołolecznictwie. To bardzo ciekawa pozycja o tym jak kontakt z naturą wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. O tym jakie naukowe badania stoją za shinrin yoku i o tym jak na kajakach leczy się zespół stresu pourazowego u weteranów. Must read!

W pogoni za słońcem
Przeczytaj recenzję

 

Dla wszystkich, którzy zastanawiali się kiedyś jaki kolor ma woda i dlaczego za każdym razem jak na nią patrzymy wygląda inaczej. I dla tych, którzy są ciekawi czego można się dowiedzieć o świecie obserwując wodę.

Warto podobnie jak pierwszą książkę tego autora, Przewodnik wędrowca.

liść lotosu zbliżenie

„Wodoodporny” liść lotosu w zbliżeniu

Natura dla nerda

Jak zainteresować naturą wpatrzonego w ekran nerda? Jeśli powyższe aplikacje nie pomogą, opowiedz mu o biomimikrze (inaczej bionice).

Biomimikra to interdyscyplinarna nauka badająca budowę i zasady działania organizmów oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń technicznych na wzór organizmu. Stara się poznawać i wykorzystać procesy sterujące działaniem organizmów w różnych działach techniki, m.in automatyce, informatyce, elektronice, mechanice i budownictwie. Patenty przygotowane przez naukowców wykorzystują rozwiązania występujące w naturze. Opracowanie nowych rozwiązań dzięki biomimetyce pozwoli na zmniejszenie przypadkowości w badaniach naukowych oraz umożliwi łatwiejsze generowanie nowych rozwiązań.

Dzięki biomimikrze powstają samoczyszczące się dachówki, kurtki przeciwdeszczowe inspirowane lotosem, budynki klimatyzowane jak gniazda termitów czy zaawansowane roboty inspirowane płazami.

Dowiedz się więcej o biomimikrze z tego filmu (you tube) lub tych wystąpień na Ted Talk.

Zdjęcie z bloga Wielki Zachwyt

#dzikiedzieci

Nie mam własnych dzieci, ale na podstawie obserwacji moich siostrzeńców i moich doświadczeń z harcerstwa wiem, że dzieci mają duszę odkrywców. Wystarczy z nimi zrobić pierwszy krok, by dalej zgłębiały temat na własną rękę lub z drobną pomocą dorosłych ale z własnej inicjatywy. Doskonale wiedzą o tym też dwie mamy, które obserwuję na Instagramie i które zaprosiłam do współpracy. Każda z nich wybrała ze swojego bloga teksty, które pomogą Ci rozpocząć rodzinną, dziką przygodę i zamienić Twoje dzieci (lub siostrzeńców czy bratanków) w #dzikiedzieci zafascynowane przyrodą.

Basia, autorka bloga Wielki Zachwyt pokazuje, że początki nie są łatwe, każde dziecko może się na początku przestraszyć lasu lub podczas spaceru narzekać na nudę. Jak przeczytasz w archiwalnych wpisach Basi, jej synowie też nie byli na początku zachwyceni wycieczkami do lasu. Zaglądając na jej instagram możesz się jednak przekonać jak bardzo ich podejście się zmieniło. Warto włożyć trochę wysiłku z zaszczepienie miłości do przyrody u dzieci, po czasie potrafi wykiełkować w coś naprawdę pięknego.

Zajrzyj na bloga Wielki Zachwyt i przeczytaj jak wyglądały ich pierwsze wycieczki do lasu:

Zdjęcie z bloga Poznańska Spacerówka

Daria, autorka bloga Poznańska Spacerówka to mistrzyni wynajdywania ciekawych miejsc i atrakcji które warto odwiedzić z dziećmi. Coraz częściej rusza z rodziną za miasto, na łono przyrody. Oglądając jej stories na instagramie podziwiam jej opanowanie podczas pokazywania dzieciom padalca 🙂

Daria dla wszystkich początkujących wędrowców przygotowała:

Zobacz też:

Pomysły na Mikrowyprawy z dziećmi + FREEBIES „Spacerowe bingo”

Kilka inspiracji na to jak podarować dzieciom wspomnienia zamiast rzeczy. Poradnik pisałam z myślą o bardzo początkujących w świecie mikrowypraw, choć mam nadzieję, że i wprawieni wędrowcy znajdą tu jakiś pomysł dla siebie.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.