Od lat jestem wielką zwolenniczką dawania w prezencie wspomnień zamiast rzeczy. Jeśli tylko mam taką możliwość, szukam pomysłów na fajne sposoby spędzania czasu, nie tylko z dorosłymi, ale też z moimi siostrzeńcami, którzy sami pewnie nigdy by sobie takiego prezentu nie wybrali, ale zawsze długo wspominają nasze wspólne przygody. Moje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa też kręcą się wokół rodzinnych wycieczek, więc bardzo wierzę, że dobrze zaplanowana wyprawa będzie dla najmłodszych podróżników super prezentem. Z uwagi na pandemiczne warunki, nie będę Was zachęcała do inwestowania w wesołe miasteczka, Aquaparki czy inne tego typu atrakcje, chcę Wam natomiast zaproponować to co kocham najbardziej, czyli mikrowyprawy.
 
 Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka mam dla Was kilka inspiracji na to jak podarować dzieciom wspomnienia zamiast rzeczy na Dzień Dziecka. Poradnik pisałam z myślą o bardzo początkujących w świecie mikrowypraw, choć mam nadzieję, że i wprawieni wędrowcy znajdą tu jakiś pomysł dla siebie.

 

Mikrowyprawy z dziećmi

Dzieci mają duszę odkrywców, jednak nie zawsze o tym pamiętają. Jeśli nie są przyzwyczajone do spędzania czasu na łonie natury, na mikrowyprawie będą się nudzić albo buntować. Żeby wycieczka nie zamieniła się w walkę z marudami, warto pokazać im, że to może być super przygoda. Jak? Na przykład za pomocą gier, które dodadzą do całej wyprawy odrobinę rywalizacji i ekscytacji.

 

 

SmartfonSafari

Smartfon safari to zabawa, która rok temu pochłonęła moich siostrzeńców na długie godziny. Wystarczyło raz pokazać im, że telefon pomaga odkrywać świat, by nie mogli przestać. Każde wyjście z domu wiązało się z poznawaniem nowych roślin i nowych ptaków. Wszystko co spotykali po drodze musiało zostać zidentyfikowane. A wszystko za pomocą dwóch darmowych aplikacji dla początkujących przyrodników.

BirdNET – To jak Shazam dla ptaków. Podczas spaceru w lesie wystarczy włączyć nagrywanie ptasich treli by po chwili dowiedzieć się kto dla nas tak ładnie śpiewa.

PlantNET – To aplikacja, która na podstawie zdjęcia rozpoznaje roślinę. Przydaje się nie tylko podczas spacerów, ale też podczas opieki na domowymi kwiatami. Wystarczy zrobić zdjęcie liścia lub kwiata by wiedzieć z czym mamy do czynienia. Aplikacja przydaje się też do nauki rozpoznawania drzew po liściach, szyszkach czy korze.

Spacerowe Bingo

Spacerowe Bingo to gra którą stworzyłam z myślą o moich siostrzeńcach. Dzięki niej bez marudzenia przetrwali długą, rodzinną wycieczkę do lasu, która bez elementu rywalizacji i odkrywania nowych rzeczy byłaby dla nich po prostu nudna.

Grę przygotowałam w trzech wariantach: leśnej, parkowej i DIY. W zależności od tego gdzie chcecie się wybrać, możecie wybrać odpowiednią wersję. Zasady gry są bardzo proste, ale młodsze dzieci powinny rywalizować w parze ze starszym opiekunem. Szczegółowe zasady znajdziecie w pliku do druku, który możecie pobrać poniżej.

POBIERZ BINGO

Wycieczka śladami bohatera

Aby rodzinna wycieczka była atrakcyjna dla dzieci, można przeistoczyć ją w wyprawę śladami wybranego bohatera. Taka wycieczka może odbyć się śladami:

  • postaci historycznej, która żyła kiedyś w okolicy do której się wybierasz (Zobacz przykład)
  • postaci z książki lub filmu, np. Warmię i Mazury można zwiedzać śladami Pana Samochodzika, Poznań śladami bohaterów Jeżycjady (zobacz przykład), Warszawę śladami bohaterów Kamieni na szaniec, czy całą Polskę z bohaterami Podróży za jeden uśmiech. Jeśli masz dużą wyobraźnię możesz z tej wycieczki zrobić też grę terenową (zobacz poradnik). Zdaję sobie sprawę, że moje przykłady są już nieco archaiczne, ale jako rodzic, na pewno jesteś na bieżąco z ulubionymi postaciami Twojego dziecka i wymyślisz coś, co je zainteresuje 😀
  • fikcyjnej postaci, której życie toczy się w nieokreślonym miejscu. Tu ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Spacer do lasu w poszukiwaniu wróżki, rowerowa przejażdżka po mieście z nadzieją na wypatrzenie superbohatera… wybierz cokolwiek co aktualnie interesuje Twoje dziecko. Jako harcerka często wymyślałam takie zabawy dla kilkuletnich zuchów. Bardzo często któryś z opiekunów grupy wychodził w teren nieco wcześniej by podłożyć w zaznaczonych przez nas na mapie miejscach jakieś przedmioty należące do bohatera zabawy, czasami zdarzało nam się nawet przebierać za duchy, kosmitów i leśne wróżki. Im lepiej się przygotujesz, tym lepszą zabawę (i wspomnienia) będzie miało twoje dziecko.

Kilka inspiracji na tego typy wycieczki po różnych regionach Polski znajdziesz również w książce „Weź wyjdź” (pisałam o niej więcej TU). Autor zadbał też o wskazówki dla osób, które same chciałyby taka wycieczkę zaplanować.

Tego typu wyprawa wymaga przygotowań, ale na pewno po kilku latach będzie ciekawym, rodzinnym wspomnieniem. Skutkiem ubocznym tego typu wypadów może być większy zapał do czytania książek:)

Uważasz, że ten wpis jest przydatny? Wesprzyj mnie, żebym mogła tworzyć takich więcej.
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Geocaching

Geocaching to kolejny sposób na urozmaicenie rodzinnych wycieczek. Nie wymaga dużych przygotowań, a przy okazji pomoże dzieciom nauczyć się orientacji w terenie. Cała zabawa polega na szukaniu ukrytych skrytek, w których znajdują się dzienniki odwiedzin i drobne upominki na wymianę. Lokalizacje (współrzędne GPS) tych skrytek na terenie Polski zostały zebrane na stronie www.geocaching.pl, wystarczy znaleźć jedną w pobliżu i wyjść na poszukiwanie skarbów. Ale w geocaching można bawić się na całym świecie, niezłą bazą skrytek może być też ta aplikacja.

Kilka przydatnych linków:

  • Zobacz co robią #dzikiedzieci na instagramie
  • Zajrzyj do facebookowej grupy Matki Dzikich Dzieci
  • Posłuchaj jaki prowiant warto spakować na wycieczkę, żeby nie zaszkodzić dzieciom (warto przewinąć pierwsze 7 minut problemów technicznych😀)
  • Potężna dawka wiedzy, źródeł i inspiracji o Dzikich Dzieciach od Poznańskiej Spacerówki
  • Kurs Parkowania od Olgi – czyli inspiracje na codzienne(!), rodzinne pikniki w parku

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.