…skakanie (np. na trampolinie lub na skakance) jest jednym z najefektywniejszych ćwiczeń prozdrowotnych. Ta prosta czynność bardzo korzystnie wpływa na oczyszczanie układu limfatycznego.

Krew i limfa to dwa rodzaje płynów krążących w organizmie. Układ krwionośny opiera się na sercu, pompującym krew. Układ limfatyczny nie ma takiej pompy, a do przepływu limfy dochodzi pod wpływem skurczu otaczających naczynia chłonne mięśni szkieletowych.
Gdy przepływ chłonki przebiega bez zakłóceń, wszystkie komórki ciała nie tylko otrzymują tlen i składniki odżywcze, ale także oczyszczone są ze zbędnych produktów przemiany materii i czynników chorobotwórczych. Gdy człowiek ma mało ruchu, dochodzi do zastoju chłonki i blokady układu chłonnego. Spowolniony przepływ limfy zmniejsza sprawność układu odpornościowego i tym samym toruje drogę dla wielu chorób.

Każda aktywność polegająca na skurczu mięśni pobudza przepływ limfy, ale skoki na trampolinie robią to najefektywniej. A to dlatego, że ruch pionowy, łagodnie otwiera i zamyka zastawki naczyń chłonnych, co ułatwia przepływ chłonki.

Zatem wszystkie dzieci i dorosłych zachęcam do skakania, wystarczą 4 minuty dziennie. 


źródło: www.cyberbaba.pl5 komentarzy

  1. To wspaniale, bo uwielbiam skakać na skakance 🙂
    Joanna

  2. Dlatego moje pokolenie nie było tak koślawe jak obecne młode. Wady postawy u połowy dzieci 7mioletnich.
    U nas rżnęło się w gumę co dzień. Na przerwach szkolnych też. Nikt nie siedział pod ścianą i nie klepał w tel.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.