“Almost everything will work again if you unplug it for a few minutes…Including you.”

— Anne Lamott

Kilka tygodni temu znalazłam się w punkcie, w którym mój organizm powiedział DOŚĆ. Byłam tak zmęczona i tak przytłoczona zalegającą listą zadań, że jedyne co byłam w stanie zrobić, to płakać nad własnym losem. W bardzo brutalny sposób uświadomiłam sobie, że nie umiem odpoczywać. To nawet nie była kwestia tego, że nie miałam czasu na odpoczynek, albo tego, że miałam wyrzuty sumienia po spędzeniu wieczoru na oglądaniu serialu. Po prostu te sposoby odpoczynku, które wybierałam, na mnie nie działały.

Zupełnym przypadkiem trafiłam na artykuł z którego dowiedziałam się, że źle dobieram rodzaj odpoczynku do rodzaju zmęczenia jakie czuję. Ten tekst pchnął mnie do pogłębionego researchu i testów różnych metod resetu i relaksacji, które zaczęłam wplatać w mój plan dnia. Poprawa samopoczucia jaką udało mi się osiągnąć tymi eksperymentami zaskoczyła nawet mnie samą.

W dzisiejszych WEEKENDOWYCH LINKACH i czwartkowym ZIELONYM SPOJRZENIU (newsletterze, który wyślę 02.12.2002) chcę podzielić się z wami moimi odkryciami. Poniżej znajdziesz materiały o tym jak nauczyć się odpoczywać, ale jednocześnie z tym nie przesadzać, jak się szybko zrelaksować i o tym czym jest JOMO. W newsletterze opowiem o 7 różnych rodzajach odpoczynku odpowiednich do 7 różnych rodzajów zmęczenia i polecę książkę, która przystępnym językiem przedstawia wyniki badań potwierdzających skuteczność najpopularniejszych form odpoczywania.

Jeśli nie ma was jeszcze na mojej liście mailingowej, to dobry moment, żeby to nadrobić.

Zapisz się, żeby w czwartek 02.12 otrzymać ZIELONE SPOJRZENIE na odpoczynek wprost na twoją skrzynkę mailową!

* indicates required
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych (adresu e-mail) w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o warsztatach prowadzonych przez autorkę bloga Zielona wśród ludzi. Twoje dane nie będą wykorzystywane w żaden inny sposób, ani nikomu przekazywane. Zielone spojrzenie to newsletter bez spamu, wysyłany max. raz w miesiącu.

Zapisani? To teraz zapraszam Was na przegląd 10 ciekawych materiałów o odpoczywaniu.

💚Czy jest to możliwe aby zachować normalność w nienormalnych realiach? Czy nasze zdrowie psychiczne dźwignie turbodopalanie otaczającej nas rzeczywistości i czy istnieją ludzie, których przepustowość, kubatura, metraż psychicznych zasobów są niewyczerpywalne. Zadaję i pozostawiam do dyskusji pytanie fundamentalne: a co jeśli to świat zwariował? A nasze reakcje nie są do końca patologią, a całkiem racjonalną odpowiedzią na to dezadaptacyjne środowisko?” – doskonały odcinek podcastu w którym Joanna Gutral zastanawia się czy to z nami (wiecznie w niedoczasie) jest coś nie tak, czy to jednak świat zwariował.

💚Najpierw lekcje, potem zabawa. Najpierw obiad, potem deser. Najpierw praca i obowiązki, a dopiero potem odpoczynek. Te wszystkie stwierdzenia wtłaczane nam do głów już od najmłodszych lat budują w nas szkodliwe przekonanie, że na odpoczynek trzeba zasłużyć. Zobacz jak wyrwać się z tego schematu.

💚Czy odpoczynek można bezkarnie odkładać? – ciekawy odcinek podcastu „Psychologia, którą warto znać”.

💚It’s Actually More Exhausting to Be Lazy Than It Is to Be Disciplined – ciekawy artykuł o tym, dlaczego nasze życie nie może składać się tylko z odpoczynku.

💚Spacer po lesie i kąpiele leśne to dla mnie niewątpliwie jedna z najlepszych form odpoczynku. Powtarzam to tak często, że mogę już brzmieć jak zdarta płyta. Ale zobaczcie sami jak wiele korzyści nam daje.

💚A jak już o lesie mowa, to warto nacieszyć oczy tymi magicznymi zdjęciami.

💚Czy wiesz, że relaksowanie mięśni pomaga zrelaksować umysł?

💚Ciekawy trik na szybkie pozbycie się napięciowego bólu głowy.

💚FOMO (The Fear of Missing Out) zmusza nas do nadużywania social mediów i urządzeń ekranowych co w efekcie prowadzi do dużego zmęczenia umysłowego. W tym artykule przeczytanie jak FOMO przekuć w JOMO (The Joy of Missing Out).

💚Odpoczynek powinniśmy planować nie tylko po pracy, ale też w trakcie dnia. Zwłaszcza, jeśli pracujemy zdalnie, a nasz kalendarz wypchany jest video spotkaniami. Zobaczcie jak zmienia się praca mózgu kiedy przeskakujemy z zadania na zadanie bez żadnej przerwy. Dobrym nawykiem, który warto wdrożyć jako odpoczynek w ciągu dnia, są przekąski ruchowe.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.