Tematem przewodnim tego miesiąca zarówno dla WEEKENDOWYCH LINKÓW jaki i ZIELONEGO SPOJRZENIA (newslettera) jest cyfrowa ekologia. Stosunkowo nowa, ale bardzo ważna dziedzina ochrony środowiska, która z każdym rokiem będzie tylko zyskiwała na znaczeniu.

 

Z tego wpisu dowiecie się czym jest cyfrowa ekologia i jak może wyglądać w praktyce. Natomiast w
newsletterze, który trafi do Waszych skrzynek w czwartek 30 września
, wytłumaczę Wam jak to się dzieje, że algorytmy rządzą naszym światem oraz jak mogą wpływać na nasze zachowania (w tym zachowania konsumpcyjne) i zmianę poglądów. Podpowiem Wam również co jako twórcy i konsumenci cyfrowych treści możecie zrobić, żeby zminimalizować swój cyfrowy ślad węglowy.

 

 

Zapisz się!
Zapisując
się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych
(adresu e-mail) w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o
warsztatach prowadzonych przez autorkę bloga Zielona wśród ludzi. Twoje
dane nie będą wykorzystywane w żaden inny sposób, ani nikomu
przekazywane. Zielone spojrzenie to newsletter bez spamu, wysyłany max.
raz w miesiącu.


Zapisani?

To teraz zapraszam na 8 ciekawych linków o cyfrowej ekologii.

 

🌳Czym jest cyfrowa ekologia? Dlaczego jest tak ważna? Dowiedzie się z tego posta na instagramie.

 

 

🌳Jeśli otworzyliście pierwszy link, już zapewne wiecie, że zapotrzebowanie na centra danych rośnie co roku o 40%. Każde takie centrum to ogromna inwestycja i ogromny koszt środowiskowy. Serwery upchane w wielkich halach potwornie się grzeją, nie dość, że zużywają prąd do pracy, to jeszcze wymagają chłodzenia. Gdzie zatem powinniśmy umieszczać centra danych, żeby ich koszt środowiskowy był jak najmniejszy? Jednym z takich miejsc jest Islandia, którą pokazała w swoim filmie Kasia Gandor.

 

🌳Technologia tak bardzo mocno weszła już do naszego świata, że nie ma od niej odwrotu. Bez internetu i prądu nie ma już bankowości, transportu, medycyny, nauczania i wielu innych dziedzin życia. Algorytmy rządzą naszym światem (więcej posłuchacie o tym w tym podcaście). Możliwości technologii rosną wykładniczo, a to oznacza, że będzie jej tylko więcej i więcej, dlatego cyfrowa ekologia z każdym rokiem będzie coraz ważniejsza.

 

🌳Jak wygląda ekologiczna strona internetowa? Low-tech magazine został zaprojektowany tak, żeby zużywać jak najmniej transferu (m.in dzięki niskiej jakości zdjęciom i domyślnym fontom). Dodatkowo, serwer na którym stoi, zasilany jest tylko energią słoneczną. Jeśli nie ma słońca, strona nie działa. Czy jako czytelnicy, jesteście w stanie zaakceptować taką wersję internetu?

 

 

🌳Czym jest cyfrowy recykling? Niczym innym jak ponownym wykorzystywaniem zasobów istniejących już w sieci, np. wykorzystywaniem darmowych zdjęć i filmów dostępnych w domenie publicznej do stworzenia kampanii społecznej na rzecz klimatu. Wykorzystywanie tego, co zostało już uwiecznione i opublikowane w internecie do nowych celów pozwala zaoszczędzić  energię potrzebną do stworzenia i opublikowania nowych materiałów. Więcej o cyfrowym recyklingu znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

 

 

🌳Jaki jest koszt środowiskowy kryptowalut? Spoiler alert: WYSOKI!

 

🌳Obok kryptowalut, jednym z największych „zjadaczy” transferu, a zatem największym generatorem CO2 jest streaming wideo. I chociaż trafiłam ostatnio na darmowy serwis, w którym znajdziecie ciekawe filmy dokumentalne o ochronie środowiska i klimacie, sama nie wiem czy powinnam Was zachęcać do korzystania z niego.

🌳Jak GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) – najwięksi gracze cyfrowego rynku dbają o środowisko? Według tego artykułu wciąż za mało.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.