Tematem przewodnim tego miesiąca zarówno dla WEEKENDOWYCH LINKÓW jaki i 
ZIELONEGO SPOJRZENIA (newslettera) jest digital wellbeing, czyli cyfrowy dobrostan.


W najbliższym ZIELONYM SPOJRZENIU, które trafi do waszych skrzynek w czwartek 29.10, podsunę wam kilka strategii na wypracowanie zdrowej równowagi między życiem cyfrowym a realnym. W obliczu nadciągającej drugiej tury narodowej kwarantanny przydadzą się pewnie wielu osobom uziemionym przed ekranami komputerów i telefonów. Jeśli jeszcze nie ma Was na mojej liście mailingowej, serdecznie zapraszam do zapisu. Jeśli ja Was nie przekonałam, może zrobi to opinia czytelniczki wystawiona poprzedniemu numerowi poświęconemu niebu.


Bardzo podoba mi się szerokie spojrzenie na temat przewodni w newsletterze. Super się je czyta. Fajnie, że jest dużo linków rozwijających temat. To jeden z moich ulubionych newsletterów.

Zapisz się!


Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych (adresu e-mail) w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o warsztatach prowadzonych przez autorkę bloga Zielona wśród ludzi. Twoje dane nie będą wykorzystywane w żaden inny sposób, ani nikomu przekazywane.
Zielone spojrzenie to newsletter bez spamu, wysyłany max. raz w miesiącu.


Zapisani? To teraz pokażę Wam kilka ciekawych źródeł o digital wellbeing:

W to, że media społecznościowe uzależniają już chyba nikt nie wątpi. Gdyby jednak znalazł się jakiś niedowiarek, powinien zobaczyć film stylizowany na dokumentalny The Social Dilemma na Netflix. Nie jest to wybitne dzieło, formuła filmu jest co najmniej denerwująca, ale porusza bardzo poważny problem naszych czasów, który przez pandemiczne obostrzenia staje się jeszcze większym zagrożeniem. Sama uczyłam się na jednej z branżowych konferencji dla projektantów jak zaprojektować aplikację, żeby uzależniała użytkowników, więc zapewniam, że nie ma tu ani grama przesady.

Wypełniając krótki formularz możecie zmierzyć swój poziom uzależnienia od ekranów i porównać stan sprzed pandemii i w jej trakcie. Do mierzenia czasu spędzonego przed ekranem może przydać Wam się jedna z opisanych tu aplikacji.

Jaki wpływ na zdrowie psychiczne dzieci ma pandemia, zakaz wychodzenia i zamknięcie w domu z ekranami? Czy rośnie nam pokolenie małych psychopatów?

Bardzo często po dniu spędzonym na intensywnej pracy przed komputerem czuję silne przebodźcowanie, nie mogę się skupić na niczym, oczy mnie szczypią i błagają o przerwę. W takich sytuacjach pomaga mi chwila wyciszenia. Zamykam wtedy oczy, wyłączam muzykę, odcinam tyle bodźców ile mogę. Zabrałam się też za naukę medytacji, zaczęłam od tego kanału na Spotify. Lektor ma taki przyjemny głos!

Wtyczka do przeglądarki, która pomoże pozbyć się zapomnianych kart i odzyskać skupienie na tym co ważne. Współpracuje ze wszystkimi przeglądarkami.

Światło niebieskie emitowane przez ekrany zaburza nasz rytm dobowy, powoduje problemy ze snem i koncentracją. Jesienią i zimą jest jeszcze trudniej, bo dociera do nas mniejsza ilość światła słonecznego, więcej czasu spędzamy przy sztucznym świetle i nasze zegary biologiczne szleją. Na szczęście jest na to prosta rada: rano powinniśmy dostarczać sobie jak najwięcej światła, wieczorem jak najmniej. To oznacza, że rano, przed pracą warto wyjść na spacer, a po południu przygasić nieco ekrany, otoczyć się ciepłym światłem żarówek i zmienić temperaturę barwową ekranów na ciepłą. Więcej przeczytacie o tym TU.

A jeśli o śnie już mowa, to na stronie inverso.pl znajdziecie książkę „Dlaczego śpimy”, którą polecało mi bardzo wiele osób. Czekam niecierpliwie na swój egzemplarz, bo jestem jej bardzo ciekawa. Zwłaszcza, że w okresach wzmożonej pracy zdarzają mi się problemy z zasypianiem.

Przez długie godziny spędzone przed ekranami cierpi też ciało, zwłaszcza odcinek szyjny kręgosłupa. Jeśli czujecie sztywność lub ból w tym obszarze, bardzo polecam Wam i praktykę jogi. Bardzo pomaga!

Jeśli macie chwilę do zabicia (np. w kolejce, poczekalni czy tramwaju), a nie chcecie kolejny raz bezmyślnie scrollować mediów społecznościowych, bardzo polecam Wam grę Nonogram. Można powiedzieć, że to japońska wersja krzyżówki. Granie w takie gry jest bardzo rozwijające dla mózgu! Wersja na przeglądarkę i na telefon.

Gdy ci smuto, gdy ci źle, mruczącym kotem okryj się😂 Podczas pandemii opiekunowie psów mają wymówkę do legalnych spacerów, ale to opiekunowie kotów mogą zostać uleczeni przez swoich podopiecznych.

Partnerem dzisiejszego wpisu jest księgarnia internetowa Inverso.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.