Mgiełka zapachowa DIY

Lubisz zapach lasu, ale nie możesz na co dzień pozwolić sobie na spacer wśród drzew? Tęsknisz za zapachem igieł i mchu? Mam coś idealnego dla ciebie. Bardzo prosty pomysł jak wprowadzić zapach lasu do twojego domu, czyli recepturę na leśną mgiełkę zapachową DIY.

Co to jest mgiełka zapachowa?

Mgiełka zapachowa to nic innego jak płyn, który możesz rozpylić na różnych powierzchniach, by nadać im delikatnego zapachu. Mgiełka zapachowa różni się od perfum czy wody toaletowej stężeniem substancji zapachowych, które jest zdecydowanie niższe niż w tych dwóch preparatach. Bazą mgiełki może być woda lub alkohol. Ja zdecydowałam się na tę pierwszą, by móc aplikować mgiełkę również na skórę.

Mgiełka zapachowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które żyją w jednym domu z kotami. Większość olejków eterycznych jest dla nich toksyczna, więc w domu ze zwierzętami raczej nie powinno się ich stosować w nawilżaczach powierza, dyfuzorach ani na powierzchniach, na których często przebywają futrzaki.


Jak stosować mgiełkę zapachową?

Mgiełkę można rozpylać w pomieszczeniach w których w danym momencie przebywamy, można ją stosować też jako pillow spray, czyli aromatyzer do poduszek stosowany przed snem, można ją zastosować przed kąpielą w łazience lub jako mgiełkę do ciała czy włosów. Ten zapach jest tak uzależniający, że trudno się z nią rozstać 🙂


Taka mgiełka zapachowa to zdrowsza alternatywa dla wszystkich odświeżaczy powietrza bazujących na sztucznych substancjach zapachowych. Zwłaszcza dla osób chorujących na alergię lub astmę.


Spray zapachowy do pomieszczeń | Mgiełka do ciała bez alkoholu

Jak zrobić mgiełkę zapachową DIY

Ze wszystkich kosmetyków DIY mgiełka zapachowa jest chyba najprostsza do zrobienia. Największą trudność może sprawić zgromadzenie odpowiednich olejków eterycznych, ale zdecydowanie warto podjąć się wysiłku znalezienia wszystkich. Zdaję sobie sprawę, że wybrane przeze mnie olejki nie kojarzą się wprost z zapachem lasu, ale wierzcie mi, że ta mieszanka, ze wszystkich przeze mnie testowanych, najbardziej przywodzi mi na myśl leśne sny. No nie mogę przestać jej używać.

Składniki na 100 ml mgiełki zapachowej

15 kropel olejku cyprysowego

15 kropel olejku z drzewa sandałowego

15 kropel olejku z drzewa różanego

15 kropel olejku kadzidłowego (indyjskiego)

15 kropel olejku z mirry

Przegotowana i przestudzona woda

Nie ma chyba nic prostszego. Do czystej i zdezynfekowanej buteleczki ze spryskiwaczem lub atomizerem o pojemności 100 ml wkropl wszystkie olejki eteryczne (każdego po 15 kropel). Buteleczkę uzupełnij przegotowaną, ale przestudzoną już wodą, pamiętaj jednak, żeby nie lać wody do pełna, bo w butelce musi się zmieścić jeszcze rurka od atomizera lub spryskiwacza.
Elegancją, szklaną butelkę z atomizerem możesz kupić np. tutaj, ale z powodzeniem możesz użyć też butelki, którą masz już w domu (po hydrolacie lub toniku). Pamiętaj tylko, żeby dokładnie ją umyć i zdezynfekować alkoholem przed ponownym użyciem.
Olejków eterycznych potrzebnych do wykonania mgiełki szukaj w sklepach internetowych np. Mazidła i iZielnik.
P.S. Tej samej mieszanki olejków eterycznych (tylko w mniejszej ilości) można użyć do przygotowania pachnących lasem kul do kąpieli.

2 komentarze

  1. Magdalena Półtorak Reply

    Kocham mgiełki zapachowe na co dzień 🙂 <3

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.