Wczoraj wieczorem obejrzałam film „Korporacja”, kanadyjski dokument w reżyserii Jennifer Abbott i Marka Achbara, który opowiada historię powstania, rozwój i sposób działania międzynarodowych korporacji. Dokument najpierw porównuje międzynarodowe korporacje do psychopaty, potem do nazistowskiego reżimu. Ujawnia, jak to jest możliwe, że firma może być właścicielem deszczówki. Opowiada, podobnie jak Food Inc. o działalności firmy Monsanto, która rozprowadza hormony wzrostu dla krów i opłaca reporterów śledczych, aby nie ujawniali szkodliwych skutków dla zdrowia ludzi wywoływanych przez ten specyfik. Film opowiada historię powstania Fanty- napoju nazistów i ukazuje kulisy lokowania produkcji w krajach trzeciego świata. W filmie jest też poruszana kwestia braku poszanowania dla środowiska, problemu patentów na organizmy żywe oraz konieczność przynoszenia zysków jako główny cel działania korporacji. Dokument można w całości obejrzeć TU.
 źródło: www.filmweb.pl
Uhonorowana kilkudziesięcioma nagrodami na całym świecie krytyczna analiza powstania, historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych.

150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego.

Czy korporacja oprze się historii? Dokąd zmierza? Film ukazuje wewnętrzne relacje zachodzące w korporacji i ujawnia antykorporacyjne dramaty poprzez zadziwiające opisy prawdziwych zdarzeń i relacje ich świadków. Jakie są konsekwencje rosnącej potęgi korporacji dla człowieka, środowiska naturalnego i demokracji.

Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i antydemokratyczna oraz zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców? Czy można znaleźć lekarstwo na tę bezwzględną pogoń za zyskiem?

Film powstawał przez 6 lat. Został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji. (np. Enron)

Galeria prezentowanych znawców przedmiotu jest imponująca: prezesi korporacji z sektora paliwowego (Shell), farmaceutycznego (Pfizer), IT (IBM), P.R. (Burson Marstaller), reklamowego (Landor i Initiative Media), naukowcy, historycy, działacze społeczni, krytycy współczesnego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Milton Friedman, Naomi Klein), reżyser Michael Moore, szpieg gospodarczy, spec od kryptoreklamy i specjalista FBI.

W filmie wykorzystano między innymi serwisy informacyjne, wczesne reklamy telewizyjne, filmy klasy B i korporacyjne filmy propagandowe. To wszystko sprawia, że otrzymujemy wierny portret współczesnej korporacji i jej możliwe kierunki rozwoju.” 

źródło:http://vod.onet.pl/korporacja,5800,film.html

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.