Chcesz ruszyć na mikrowyprawę, ale boisz się, że się zgubisz? Mam dla ciebie dobrą wiadomość! Istnieją sposoby, którę ułatwią Ci wędrówkę po nieznanym terenie. Znacznie lepsze niż rozwijanie za sobą kolorowej włówczki!

1. Szukaj oznaczonych tras
Dobrze oznaczony szlak turystyczny to najlepsza opcja dla osób, które boją się samodzielnie wyznaczać trasy. Niestety nie istnieje jedno miejsce w którym zebrane byłyby wszystkie szlaki turystyczne w Polsce. Wciąż bardzo nad tym ubolewam. Bardziej obrotne gminy czy organizacje turystyczne publikują w internecie szlaki wytyczone w ich okolicach, ale niestety nie jest to regułą. Zawsze jednak warto skorzystać z Google i sprawdzić co wyskakuje dla frazy „[nazwa Twojej gminy] szlaki turystyczne”. Warto sprawdzać też wyszukane grafiki, czasami zamiast opisów szlaków można znaleźć jakąś mapę.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej oznaczone szlaki można znaleźć na terenach Parków Narodowych, Parków Krajobrazowych i w niektórych rezerwatach.

Dobrze oznaczone są również ścieżki dydaktyczne (również polecam szukać ich w Google). Trasy te są zazwyczaj dedykowane dzieciom, więc są krótsze niż szlaki turystyczne i dobre na pierwsze piesze wycieczki.



2. Odwiedź najbliższy punkt informacji turystycznej
Jeżeli wyszukiwarka nie pokazała żadnych sensownych wyników, sprawdź gdzie znajduje się najbliższy miejscu, które chcesz odwiedzić Punkt Informacji Turystycznej. Tam nie tylko uzyskasz informacje, ale też zdobędziesz (często darmową) mapę z atrakcjami okolicy.

3. Szukaj tablic informacyjnych przy największych atrakcjach regionu
Jeżeli z wizyty w Punkcie Informacji Turystycznej nic nie wyszło, poszukaj tablicy informacyjnej z największymi lokalnymi atrakcjami i mapą. Takie tablice często umieszczane są przy największych atrakcjach regionu, przy ratuszach, urzędach miasta i innych punktach centralnych wsi, miast i miasteczek.  Koniecznie zrób zdjęcie takiej mapy by móc z niej później skorzystać.

4. Oznaczaj punkt parkowania
Zanim ruszysz znalezionym szlakiem, na wszelki wypadek zaznacz na Google Maps miejsce parkowania lub po prostu punkt w którym zaczynasz wycieczkę. Nawet jeśli się zgubisz, ten punkt pomoże ci wrócić do początku trasy. O tym jak to zrobić pisałam już w tym wpisie.

5. Znajdź towarzysza
A jeśli to wciąż za mało, poszukaj kogoś, kto lepiej sobie radzi z mapą i zaproś go na wspólną wyprawę. Nigdy jednak nie pozwalaj się bezmyślnie prowadzić. Zobacz na co warto zwracać uwagę podczas wędrówki w tych wyróżnionych stories na instagramie.

6. Kup dobrą mapę
Jeśli wybierasz się gdzieś na dłużej (np. w góry), kup dobrą papierową mapę turystyczną wcześniej (np. wydawnictwa Compass) i z jej pomocą zaplanuj wyjazd. Po czym poznać dobrą mapę?

  • Po ty, że ma zaznaczone szlaki turystyczne i podaje czas przejścia każdego fragmentu szlaku. To bardzo ułatwia planowanie i ocenę trudności szlaku jeszcze przed wyjściem z domu. 
  • Na odwrocie powinna mieć opisane najważniejsze atrakcje regionu.
Przy okazji przypominam, że zapisując się na mój newsletter możecie zgarnąć darmowego mini ebooka o planownaiu mikrowypraw, w którym zdradzam jak wyszukuję takie perełki oraz:

  • Krok po kroku wyjaśniam, jak szukam miejsc wartych odwiedzenia,
  • Zdradzam z jakich darmowych narzędzi korzystam,
  • Pokazuję jakie aplikacje wykorzystuję będąc już w terenie.


Wszystkie te sposoby możecie wykorzystać do szukania ciekawych miejsc do odwiedzenia w Waszej okolicy. Większość z nich sprawdzi się w całej Europie. O kilku innych sposobach możecie przeczytać też TU.


Po zapisaniu się na mój newsletter*, dostaniecie link do pobrania ebooka w mailu powitalnym.


Jeśli dzięki ebookowi uda Wam się znaleźć jakieś ciekawe miejsce do odwiedzenia, śmiało chwalcie się i korzystajcie z #zzielonadalekoodludzi na instagramie! Chętnie zobaczę i udostępnię Wasze znaleziska.

*Mój newsletter ZIELONE SPOJRZENIE:
– wysyłam raz w miesiącu (w każdy ostatni czwartek miesiąca)
– zawsze ma swój temat przewodni (najbliższy to eco design)
– zawsze zawiera treści niepublikowane w żadnym innym moim kanale

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.