Olejki myjące są w Polsce coraz bardziej popularne, wszystko za sprawą mody na tzw. azjatycką pielęgnację która podobno z Azją ma niewiele wspólnego, ale po naszym kraju niesie się szeroką falą. Olejki służą do demakijażu, według azjatyckiej sztuki powinny stanowić jeden z dwóch etapów oczyszczania twarzy. Wiele firm wprowadza takie kosmetyki do oferty, jeśli chcecie wiedzieć jak je rozpoznać i co z nimi zrobić, jeśli wasza cera ich nie polubiła, zapraszam do lektury.



Co to jest olejek myjący (hydrofilny)?

Olejek myjący to kosmetyk który w swoim składzie powinien zawierać olej lub mieszankę kilku olejów oraz emulgator. Idea jego działania jest taka, że nakładamy go na suchą skórę, wykonujemy krótki masaż, a następnie zmywamy wodą. Dzięki zawartości emulgatora nie mamy z tym żadnego problemu, bo podczas kontaktu z wodą kosmetyk zamienia się w emulsję. 
FUN FACT: Olejek Orientany, który widzicie na zdjęciu nie jest w myśl definicji olejkiem myjącym ponieważ nie zawiera emulgatora, jest tylko mieszanką olejów. Po pierwszym użyciu i dość ciężkich próbach zmycia go z twarzy, dodałam do niego spory chlust emulgatora SLP (znacznie powyżej zalecanego stężenia, ok. 10-15%) i dalej testowałam w takiej hydrofilnej postaci. Niestety moja cera obraziła się jak stąd do księżyca, nie tolerowała takiej formy demakijażu. Szkoda mi jednak było takiej dobrej mieszanki olejów, postanowiłam więc zużyć go do innych celów. Sprawdził się na tyle dobrze, że teraz zawsze mam pod ręką jak nie ten to inny olejek myjący.
Do czego może się przydać olejek myjący?
Jeśli i wy macie w domu butlę olejku myjącego, który w swojej pierwotnej roli się nie sprawdził lub chcecie uczynić z niego kosmetyk wielofunkcyjny, spróbujcie wykorzystać go na jeden z poniższych sposobów.
Olejowanie włosów, wzbogacanie odżywek
Olejek myjący sprawdza się do tradycyjnego olejowania włosów (przed myciem), ja jednak najczęściej stosuję go w niewielkiej ilości na odżywkę. Moje kręcone włosy są z natury suche i potrzebują naprawdę treściwych odżywek. Rzadko udaje mi się znaleźć taką, która solo ujarzmi puszenie moich loków, na szczęście dołożenie na odżywkę porcji olejku myjącego rozwiązuje mój problem. Dzięki zawartości emulgatora olej bez problemu zmywa się z włosów wraz z odżywką, dociąża, ale nie obciąża moich włosów.
Balsam do ciała
Olejek myjący podobnie jak czysty olej można zastosować jako balsam do ciała, z tą różnicą, że olejek myjący podczas wcierania go w mokre po kąpieli ciało stworzy emulsję, która szybciej się wchłonie i nie zostawi na skórze tłustej i lepkiej warstwy. 
Baza do peeliengów
Podobnie jak wyżej, olejek myjący można dodać zamiast czystego oleju do domowego peeliengu z kawy czy cukru. Jeżeli korzystacie z peelingu tak jak ja, śmiało możecie olej zamienić na olejek myjący, czyszczenie wanny po zabiegu będzie wtedy trochę prostsze:)
Stosujecie olejki myjące? Jeśli tak to zgodnie z przeznaczeniem czy kreatywnie, tak jak ja? 🙂
A jeśli nie stosujecie i chcecie zakupić swój pierwszy olejek, Ilaliana ostatnio polecała kilka wartych uwagi. Pamiętajcie też, że możecie zrobić go sami mieszając dowolny olej z emulgatorem (np. wcześniej wspominanym SLP).

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.