Gdzie można uczcić Święto Niepodległości w tym dziwnym pandemicznym roku, w którym brakuje kolorowej parady na Świętym Marcinie? Najlepiej w lesie! Pakujcie rogale i ciepłą herbatę w termos, bo dziś mam dla Was 5 miejsc blisko Poznania, które idealnie sprawdzą się na krótki, jesienny spacer. Wybrane przez mnie trasy mają różną długość, najkrótsza ma 1,5 km, najdłuższa ponad 20. Każdy znajdzie coś dla siebie. 


Dolina Kończaka

Ścieżka dydaktyczna wzdłuż doliny Kończaka zaczyna się zaraz obok owianego złą sławą zamku w Stobnicy. Patrząc na mapę, jej kształt trochę przypomina bobra, więc w terenie została oznaczona znaczkiem z wizerunkiem tego zwierzęcia. Ścieżka ma ok 7 km, cały czas wiedzie przez las. Wzdłuż ścieżki można znaleźć kilka miejsc piknikowych, a na jej początku czeka na was wygodny leśny parking, na którym można zostawić samochód.
Najciekawszy przyrodniczo i krajobrazowo teren zaczyna się gdzieś na wysokości pyszczka bobra, warto przejść ścieżkę w całości, żeby tego nie przegapić.
W Google Maps wpisz: Dolina Kończaka | W Mapy.cz wpisz: Ścieżka dydaktyczna Dolina Kończaka

Zajączkowo

Zajączkowo zwróciło moją uwagę głównie ze względu na pałac wybudowany na wyspie na jeziorze Zajączkowskim. Niestety pałac stoi pusty i nie można go zwiedzać, ale zaraz obok niego odkryliśmy bardzo kameralną plażę z miejscem na ognisko.
Nad jeziorem bardzo wiało, więc na spacer poszliśmy do pobliskiego lasu. Nasza trasa wiodła:
  •  najpierw żółtym szlakiem Nadnoteckim Ostroróg – Bydgoszcz
  • później rowerowym EuroVelo 2
Łącznie przeszliśmy ok. 6 km przez malowniczy, pełen grzybów las. W przyszłym roku na pewno wrócimy tam z rowerami, bo szlak rowerowy wyglądał obiecująco.

Dolina Samy

W dolinie Samy wyznaczono trzy szlaki o długości 4 -7 km. Wszystkie zaczynają się w tym samym miejscu, na leśnym parkingu w podpoznańskim Rumianku. Na początku ścieżki znajdziecie mapę ze wszystkimi trasami, trasy są w terenie bardzo dobrze oznaczone, więc nikt się tam na pewno nie zgubi.
Ścieżki wiodą głównie przez las, gdzieniegdzie przecinają rzeczkę Samę malowniczymi drewnianymi mostami.
Miejsce to jest dość popularne, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, na parkingu można zostać całkiem sporo samochodów. Na szczęście po wejściu na szlak każdy rozchodzi się w swoją stronę i odchodząc w głąb lasu można się cieszyć samotnością i ciszą.
W Google Maps wpisz: Ścieżki rekreacyjno-edukacyjne Dolina Samy, aplikacja Mapy.cz nie widzi tych szlaków, ale TU możesz zobaczyć przebieg naszego 5-cio kilometrowego spaceru.

Rezerwat Duszniczki
Malutki, leśny rezerwat Duszniczki obejmuje obszar jedynie 0,77 ha lasu dębowo-grabowego ze stanowiskami modrzewia polskiego (Larix polonica). Jesienią las w którym przeważają drzewa liściaste usłany jest kolorowymi liśćmi. Idealne miejsce dla miłośników odgłosu szurania liści pod stopami:)
Dookoła rezerwatu wytyczono dwa szlaki
  • zielony pieszy Bytyń – Duszniki Wielkopolskie
  • niebieskie szlak rowerowy gminy Duszniki
My zostawiliśmy samochód pod cmentarzem w Dusznikach, ale widziałam, że do lasu można podjechać też od strony Kunowa.
W Google Maps wpisz: Rezerwat przyrody Duszniczki,  TU zobacz trasę naszego 10-kilometrowego spaceru.

Kokoryczowe wzgórze (Radojewo)
Jeśli szukacie krótkiej trasy do przejścia z małymi dziećmi, niezbyt przyzwyczajonymi do chodzenia, to będzie najlepsze miejsce. W parku wytyczono krótką, 1,5- kilometrową ścieżkę dydaktyczną z ciekawymi tablicami. Do parku można też dojechać z miasta rowerem Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym.
Na miejscu można obejrzeć m.in opuszczoną rezydencję rodziny von Tresków, cmentarz rodowy, sztuczną ruinę, opuszczoną gorzelnię i siedlisko bobrów.

Wszystkie opisane powyżej miejsca możecie znaleźć na tej mapie:

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.