Od naszej ostatniej mikrowyprawy minął już miesiąc, to zdecydowanie za długo, szczególnie w obliczu obecnego ostatnio w moim życiu stresu.  Na szczęście przez miesiąc pogoda się nie zepsuła (choć widać, że drzewa chętnie przyjęłyby już trochę deszczu) i w ten weekend udało mi się zażyć trochę shinrin-yoku.

Dziś wybraliśmy się do miejsca, które idealnie pokazuje piękno polskiej, złotej jesieni – Rezerwatu Las Mieszany w Łopuchówku.

Rezerwat Las Mieszany znajduje się w gminie Murowana Goślina na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, przy leśnej drodze między Zielonką a Krześlicami.

W rezerwacie nie wytyczono żadnego szlaku, ale bez problemu można się po nim poruszać leśnymi drogami. Radzę jednak przed wejściem do rezerwatu oznaczyć na mapie googla miejsce, w którym zostawiacie samochód, z pewnością pomoże Wam to do niego wrócić, jeśli nogi poniosą was w las dalej, niż sięgają granice rezerwatu. Jeśli macie możliwość zabrania rowerów, samochód lepiej zostawić w Zielonce. Droga do Krześlic jest raczej szlakiem rowerowym i jednoślady poruszają się po niej znacznie szybciej niż nieterenowy samochód osobowy:)

Gdyby nie obecna susza, otaczający rezerwat las byłby pewnie idealnym miejscem na zbieranie grzybów, dziś jednak nie znaleźliśmy ani jednego. Nie znaleźliśmy też żadnych śmieci i komarów, ale z tego mogę się tylko cieszyć:)

W drodze do rezerwatu warto odwiedzić też Arboretum leśne w Zielonce, które pokazywałam już zimą na instagramie. W okolicy jest też rezerwat Klasztorne Modrzewie, do którego jeszcze nie udało nam się dotrzeć.

#6 w naszym #52newthingschallange2018 to Arboretum Leśne w Zielonce. Arboretum Leśne stanowi obiekt dydaktyczny, naukowy, przyrodniczy i kulturowy. Umożliwia licznym grupom zwiedzających poznanie wiele różnych gatunków roślin z Polski i ze świata. Na powierzchni 86 ha zgromadzono ok. 1100 gatunków i odmian drzew i krzewów oraz 560 zinwentaryzowanych roślin zielnych, które wprowadzone są według wymagań siedliskowych. Arboretum podzielone jest na dwie części, 23 ha stanowi park krajobrazowo – dendrologiczny, pozostałe 63 ha stanowią powierzchnie drzewostanowe. Dziś było przykryte śniegiem, ale wiosną musi być tam pięknie, zdecydowanie wrócimy tam  za kilka miesięcy. #arboretum #arboretumleśne #zielonka #puszczazielonka #las #spacer #zima #śnieg #drzewa #lasoterapia
Post udostępniony przez Zielona wśród ludzi (@zielonawsrodludzi)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.