Tematem przewodnim tego miesiąca zarówno dla POWEEKENDOWYCH LINKÓW jaki i ZIELONEGO SPOJRZENIA (newslettera) jest friluftsliv, czyli norweska filozofia spędzania czasu na świeżym powietrzu.


W najbliższym ZIELONYM SPOJRZENIU, które trafi do waszych skrzynek w najbliższy czwartek 01.04, pokażę Wam dlaczego, mimo szalejącej pandemii warto wychodzić z domu i spędzać czas na świeżym powietrzu. Czyli przypomnę, jakie nieoczywiste, zdrowotne korzyści przynosi nam kontakt z naturą.


Jeśli jeszcze nie ma Was na mojej liście mailingowej, serdecznie zapraszam do zapisu. Jeśli ja Was nie przekonałam, może zrobi to opinia czytelniczki wystawiona numerowi poświęconemu niebu.


Bardzo podoba mi się szerokie spojrzenie na temat przewodni w newsletterze. Super się je czyta. Fajnie, że jest dużo linków rozwijających temat. To jeden z moich ulubionych newsletterów.

 

Zapisz się!
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych (adresu e-mail) w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o warsztatach prowadzonych przez autorkę bloga Zielona wśród ludzi. Twoje dane nie będą wykorzystywane w żaden inny sposób, ani nikomu przekazywane. Zielone spojrzenie to newsletter bez spamu, wysyłany max. raz w miesiącu.


Zapisani?

To teraz zapraszam na 10 ciekawych linków o sztuce spędzania czasu na dworze.

🌲Czym jest friluftsliv? Dosłownie tłumacząć jest to życie na dworze („FRI” znaczy wolny, “LUFT” to powietrze, a “LIV” oznacza życie). To norweska filozofia życia, która zakłada, że każdą wolną chwilę jaką mamy, warto spędzić na dworze. Ma ona nawet swoje odzwierciedlenie w prawie, które każdemu obywatelowi gwarantuje możliwość spania na łonie natury w dowolnym miejscu (z wyjątkiem terenów prywatnych). Więcej możecie o niej przeczytać TU i TU.

🌳Jak szukać miejsc na mikrowyprawę, żeby uniknąć rozczarowania? Podpowiadam pod tym postem na instagramie.

🌲Ważnym elementem friluftsliv jest przygotowywanie i jedzenie posiłków na świeżym powietrzu. Jeśli szukacie inspiracji i pomysłów na to co można ugotować na ognisku, zajrzyjcie na tiktoka Krzysztofa i Sławka. Ostrzegam, że gotują dużo mięsa, ale robią to w tak piękny sposób! Moje serce skradły zwłaszcza gnocci formowane na kłodzie drewna.

🌳Cała prawda o kupowaniu damskiej odzieży i obuwia trekkingowego zawarta w ponad 600 komentarzach oburzonych klientek sklepów z odzieżą outdoorową. Dziewczyny, jeśli kiedykolwiek zastanawiałyście się dlaczego dział damski w takich sklepach to zaledwie ułamek oferty i dlaczego każdy jeden produkt ma przynajmniej jedną różową wstawkę, wiedzcie, że nie jesteście same z tymi myślami.

🌲Jaka muzyka kojarzy mi się friluftsliv i mikrowyprawami? Taka, która opisuje to co czuję, kiedy w końcu uda mi się wyrwać z domu i ruszyć w nieznane. Zebrałam ją w playlistę i słucham jej w drodze na każdą wycieczkę i wtedy, kiedy akurat nie mogę wyjść z domu, choć bardzo chcę.

🌳Jedna z piosenek na tej playliście opowiada o hipotezie Gai, według której wszystkie istoty żyjące na Ziemi działają wspólnie, aby zachować na naszej planecie optymalne warunki do życia. Ciekawa jestem, czy uda Wam się zgadnąć która to piosenka.

🌲Galeria pięknych zdjęć dla wiecznie cierpiących na wanderlust (zamiłowanie do włóczęgi). I jeszcze druga, równie dobra.

🌳Jak to jest podróżować szkolnym autobusem przerobionym na kamper po obu amerykach? Tego możecie dowiedzieć się oglądając Expedition Happines na Netflixie – jeden z niewielu, naprawdę dobrych dokumentów na tej platformie.

🌲Jak czerpać zdrowotne korzyści z „kąpieli leśnych”? O tym możecie przeczytać w pierwszej, polskiej książce o shinrin-yoku, która miała premierę w zeszłym tygodniu. Ja już zaczęłam czytać i jak narazie bardzo mi się podoba.

🌳Najpiękniejsza ceramika dla miłośników natury! Gdybym mogła, kupiłabym od nich wszystko😀

Ostatnio na blogu:

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.