Jeżeli chcecie wpierać polską gospodarkę kupują wyroby polskich producentów, przyda Wam się aplikacja Pola, która na podstawie zeskanowanego kodu kreskowego pomoże zidentyfikować rodzimych producentów (np. Polskie Młyny) i tych, którzy się za takich tylko podają (np. Gdańskie Młyny). Oczywiście warto kupować u tych pierwszych i Pola pomoże ich znaleźć.
Po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu (przydają się dobre warunki oświetleniowe), na ekranie telefonu zobaczymy: nazwę i właściciela formy, liczbę zdobytych przez firmę punktów (najlepiej szukać producentów, którzy dostają 100 punktów) oraz informacje czy firma produkuje w Polsce, prowadzi badania i rozwój w Polsce, jest zarejestrowana w naszym kraju i tym samym płaci tu podatki oraz czy jest częścią zagranicznego koncernu. Więcej o algorytmie działania aplikacji przeczytamy na stronie twórców:

Każdemu producentowi Pola przypisuje od 0 do 100 punktów. Pierwsze 35 punktów przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie. Dalsze 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejstrowana w Polsce, a kolejne 30, o ile produkuje w naszym kraju. Dalsze 15 punktów zależy od tego, czy zatrudnia w naszym kraju w obszarze badań i rozwoju. Wreszcie ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów.
Pola jeszcze nie zna wszystkich dostępnych na rynku produktów, jeśli traficie na taki, którego aplikacja nie ma w bazie, warto wysłać zdjęcie do twórców Poli i tym samym pomóc w jej rozwoju.

Aplikacja dostępna jest na razie  na platformę iOS i Android. Jak zapewniają twórcy, wersja na Windowsa jest w fazie przygotowań.

Firma BioPlanet dostała od Poli tylko 55 punktów. Jednak nie ma się co dziwić, większości produktów które sprzedaje nie da się wyprodukować w Polsce

Podziel się

3 komentarze

  1. Czego to ludzie nie wymyślą 🙂 ale tak na poważnie, to świetna sprawa, może na pewno pomóc w świadomym kupowaniu 🙂

  2. Aneta Mlodzikova Reply

    O coś przydatnego dla mnie! założyłam, że w przyszłym roku będę kupować tylko lokalne to na pewno się przyda, dzięki

    • Zielona wśród ludzi Reply

      Bardzo fajne postanowienie:) I patriotyczne przy okazji 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.