Segregacja śmieci to jeden z podstawowych obowiązków każdego mieszkańca Ziemi. Wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego kontenera jest niesamowitym marnotrawieniem surowców, pieniędzy oraz przede wszystkim zasobów środowiska. Mimo, iż segregacja odpadów jest szeroko promowana w mediach, nie wszyscy stosują się do jej zasad. Widzę tylko dwa powody, dla których ludzie tego nie robią. Jest to albo niepojęte lenistwo, głupota i lekceważenie, albo niewiedza. Nie wszyscy zostali powiadomi, jak należy segregować śmieci, w związku z tym nie wiedzą, jak robić to dobrze i nie robią tego wcale. Ja też miałam wiele wątpliwości, czy wszystkie odpady segreguję należycie. Postanowiłam sprawdzić jak to dokładnie powinno wyglądać i przekazać Wam tą wiedzę w pigułce.
Odpady można podzielić na kilka podstawowych kategorii:
  • makulatura
  • szkło białe i kolorowe
  • tworzywa sztuczne (opakowania plastikowe)
  • odpady organiczne
  • elektrośmieci
  • metal/aluminium
  • pozostałe odpady komunalne
Z wyjątkiem tzw.odpadów komunalnych wszystkie wymienione tu grupy odpadów podlegają segregacji i/lub recyklingowi.
Makulatura czyli odpady papierowe. Niby wszyscy to wiedzą, ale nie wszyscy wiedzą, że do niebieskich pojemników na makulaturę nie należy wrzucać: papieru powlekanego, foliowanego, faksowego, zabrudzonego i tłustego(!), kartonów po napojach i mleku (tzw. tetrapaków). W kontenerze na papier powinny wylądować natomiast: gazety, książki, zeszyty, katalogi, prospekty, foldery, torby i worki papierowe, tektura i kartony oraz opakowania wykonane z nich.
Do zielonych pojemników na szkło powinny trafić szklane słoiki i butelki. Nie muszą być dokładnie umyte, ani pozbawione papierowych etykiet (które jednak najlepiej byłoby wyrzucić do kontenera na papier). Etykiety plastikowe powinno się ściągnąć, ponieważ mogą być przeszkodą w procesie recyklingu. Szklane odpady muszą natomiast być pozbawione zakrętek. 
Do kontenerów na szkło nie należy wyrzucać: luster, porcelany, płytek ceramicznych, doniczek, kryształów, kieliszków i szklanek, żarówek, świetlówek, szyb okiennych, samochodowych, szkła zbrojonego, naczyń żaroodpornych, zakrętek od słoików i butelek.
Tworzywa sztuczne to inaczej opakowania wykonane z plastiku. Do żółtych pojemników przeznaczonych do ich segregacji należy wrzucać: opakowania typu PET (butelki po napojach), pojemniki oznaczone symbolami PET, HDPE, LDPE, PE, PP, puste opakowania po kosmetykach i środkach czystości, czyste kanistry plastikowe, torby foliowe, kartony po mleku i napojach. Wszystkie opakowania muszą być otwarte i zgniecione. Oznaczenia symbolu opakowania można najczęściej znaleźć na spodzie pojemnika.
źródło: recykling.pl
Do kontenerów na tworzywa sztuczne nie należy wyrzucać mokrych foli, opakowań i butelek po olejach i smarach. Opakowań po substancjach chemicznych, styropianu. 
Nakrętki po napojach wykonane są z cennego tworzywa i chętnie poddawane są recyklingowi. Istnieje szereg instytucji charytatywnych, które prowadzą zbiórkę nakrętek po napojach, które są sprzedawane do skupu, a pieniądze w ten sposób uzyskane przekazywane są np. na leczenie chorych dzieci. Jeżeli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie prowadzi się takiej zbiórki, możesz zachęcić dzieci, by zbierały nakrętki, sprzedawały je do skupu i w ten sposób zbierały pieniądze np. na wakacje.
Odpady organiczne to odpady pochodzenia najczęściej roślinnego. Jeśli mamy ogródek, działkę, znajomego działkowicza możemy segregować takie odpady i uzyskać z nich kompost- cenny i darmowy nawóz. Niestety brązowe kontenery na odpady organiczne nie są tak popularne jak pozostałe, więc najczęściej kompostowniki stawiane są w prywatnych ogródkach lub na balkonach. Do kompostowania nadają się: obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, suchy chleb, łupiny orzechów, resztki produktów mlecznych, fusy po kawie i herbacie razem z papierowym filtrem, kwiaty cięte i doniczkowe razem z ziemią, skoszona trawa, chwasty, liście, gałęzie drzew i krzewów, opakowania biodegradowalne.
Do kompostowników nie należy wrzucać: zepsutej żywności, resztek mięsa, kości, bardzo tłustych lub bardzo osolonych resztek jedzenia, resztek jedzenia w płynie, odchodów zwierzęcych, żwirków dla kota, popiołu z kominka lub pieca, worków z odkurzacza.
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są to na przykład: lodówki, telewizory, pralki, kuchenki mikrofalowe, suszarki, prostownice, odkurzacze, wiertarki, maszyny do szycia, zmywarki, piekarniki, żelazka, tostery, wagi, budziki, zegarki…. czyli wszystko to, co zasilane jest prądem. Wyrzucanie elektorśmieci do kontenerów jest zabronione. Zawierają one szereg bardzo niebezpiecznych związków (rtęć i metale ciężkie, azbest, freon) i wymagają specjalnego procesu utylizacji. Elektrośmieci należy oddawać albo do sklepu ze sprzętem AGD lub do punktów odbioru elektorśmieci. Kilka razy w roku po miastach jeżdżą specjalne gratowozy, które mogą takie odpady zabrać od użytkownika. Na stronie elektrosmieci.pl można sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy punkt odbioru elektornicznych odpadów oraz poczytać więcej o elektrosmieciach.
Metal/aluminium również należy segregować. Puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny i metale kolorowe, kapsle i zakrętki od słoików należy wrzucać do kontenerów na metal. Jeśli takiego nie ma, odpady metalowe można wrzucić do pojemników na makulaturę lub plastik. Można też spakować w reklamówkę i zostawić przy śmietniku, na pewno zostanie ona zabrana przez złomiarza i w ten sposób również poddana segregacji. 
Do pojemników na metal nie należy wyrzucać opakowań po aerozolach (piankach do włosów, lakierach, dezodorantach), puszek po farbach, baterii. 
Segregacja śmieci obejmuje również takie produkty codziennego użytku jak:
  • baterie
  • żarówki i świetlówki
  • leki
  • termometry rtęciowe
Przeterminowane lub niepotrzebne leki i termometry rtęciowe (wycofane już ze sprzedaży) należy oddawać w aptekach. Jeśli wyrzucimy leki do kontenera na śmieci istnieje zagrożenie, że substancje czynne w nich zawarte dostaną się do gleby, a następnie do wód gruntowych. Chyba nikt z nas nie chce pić wody z resztą hormonów, sterydów lub innych leków. Dla tych, którzy wątpią jeszcze w konieczność segregacji leków artykuł.
źródło: ekocentrum.krakow.pl
Świetlówki i żarówki również należy oddawać do sklepów oświetleniowych lub wrzucać do specjalnych pojemników w centrach handlowych.

źródło:administrator24.info

Baterie natomiast zawierają w swoim składzie bardzo szkodliwe substancje. Należy je wrzucać do specjalnych pojemników, które coraz częściej można spotkać w szkołach, sklepach, centach handlowych.
źródło:spsokolowiec.edupage.org
Aby mieć pewność, że segregujemy śmieci właściwie, możemy sprawdzić na stronie firmy wywożącej śmieci z naszej okolicy czy stosuje jakieś specjalne zasady segregacji śmieci. Takie instrukcje ma np. Poznań, Wałbrzych, mazowsze.

W najbliższym czasie postaram się przygotować dla was ściągę w wersji do druku, do powieszenia na lodówkę i stosowania codziennie!

5 komentarzy

  1. ekocentryczka Reply

    Zrobiłam kiedyś podobny wpis,uważam,że nigdy za wiele tego typu informacji. Wiele osób ciągle jest zbyt leniwych,żeby segregować śmieci..

  2. Ja ostatnio zrobiłam porządek w lekach… a że się naczytałam, to spakowałam do reklamówki i kazałam mężowi zawieść do specjalnego pojemnika w aptece. W naszej mieścinie jest 5 aptek i co..? Objechał wszystkie 5 po czym panie mówiły, że nie mają takich pojemników, bo to za drogie, kiedyś były i żeby wyrzucić do kosza 🙁 Wkurzyłam się 🙁

  3. Zielona wśród ludzi Reply

    To bardzo smutne co mówisz. Byłam przekona, że z lekami jest akurat najmniejszy problem. Ja, jak zanosiłam leki do apteki, też nie znalazłam pojemnika. Spytałam jednak farmaceutkę, czy mogę zostawić stare leki i zgodziła się. Kazała mi tylko zabrać kartonowe opakowania, żeby leki zajmowały mniej miejsca i tyle.
    Na stronie http://www.farmacjaija.pl przeczytałam, że obowiązek utylizacji leków spoczywa na samorządach, a nie na aptekach. To samorząd ustawia te pojemniki. Twój mąż został prawdopodobnie okłamany, że apteki ponoszą z tego tytułu jakieś koszty. Gdybyś miała czas i chęci, możesz zrobić małą awanturę w urzędzie, że nie masz możliwości utylizacji odpadów. Nie warto odpuszczać takich spraw.

    • Teraz po Twojej odpowiedzi przypominam sobie, że mówił iż farmaceutka powiedziała, że to dla Gminy za duży koszt i kiedyś były a teraz nie ma..! Szczerze wiem, gdzie uderzyć i chyba to zrobię ;)Chociaż jeden w gminie w jednej aptece by się przydał…

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.