Od tych torów zaczynało się wiele moich leśnych spacerów. Dziś już niestety ich nie ma, zostały rozebrane i przerobione na ścieżkę rowerową. Szkoda, trasa którą biegły, mogłaby być  nie lada atrakcją turystyczną:(
Kilka dni temu spytałam rodziców w jakim wieku zaczęłam jeździć pociągiem. Mama bez zastanowienia powiedziała, że koleją podróżuje od urodzenia. Nic dziwnego, że mam dużo wspomnień związanych z tym środkiem transportu. Skoro są wspomnienia, jest też ogromny sentyment i chyba właśnie dlatego pociąg jest zawsze dla mnie pierwszym wyborem jeśli wyruszam w podróż. W moim umyśle podróż = pociąg = przygoda. Mimo świadomości wad tego środka transportu i kilku nieprzyjemnych incydentów z koleją w tle, szybko nie zrezygnuję w podróży pociągiem. 
Obecna sytuacja polskich kolei to temat rzeka. Wieloletnie zaniedbania wielu rządów, finansowe i polityczne przekręty doprowadziły do tego, że na kolei absurd goni absurd i spóźnionym pociągiem pogania. Po spektakularnie rozpadających się torach, spektakularnie paradują zupełnie nam niepotrzebne Pindolino zakupione w atmosferze skandalu i w błysku prasowych fleszy. Niektóre linie kolejowe nie były remontowane od czasu ich powstania, a jeśli do remontu już dojdzie, trwa on dłużej niż budowa nowej linii. Sytuacja taboru wygląda już nieco lepiej, szkoda tylko, że te wszystkie super szybkie i klimatyzowane maszyny nie mają się gdzie rozpędzić. Ale jeszcze wierzę, że będzie lepiej. Wierzę, że doczekam się władzy, która w końcu weźmie pod uwagę dobro obywateli i doprowadzi polską kolej do europejskiego poziomu. Wszystkim przedkładającym potrzeby transportu kołowego nad  potrzeby transportu szynowego polecam seans filmu „Wpuszczeni w korek„.

Ale nie o polityczno-kolejowych zagrywkach będziemy dziś rozmawiać. W poniższym poradniku chcę podzielić się z Wam kilkoma sztuczkami, których nauczył mnie tata – zwolennik kolei, syn kolejarza i zdaje się, że podobnie jak ja, prawie że wychowany w pociągu. Gotowi do odjazdu?
WYBIERZ PRZEWOŹNIKA
Zanim wyjdziemy z domu, musimy wybrać trasę, godzinę odjazdu i przewoźnika z usług którego będziemy korzystać. Ten punkt wielu w Was może wydać się banalny i oczywisty, wciąż jednak zdarza mi się spotkać ludzi w pociągu Inter Regio z biletem na TLK. Zaczniemy więc od początku.
W Polsce działa 6 przewoźników. Na międzywojewódzkich trasach działają Przewozy Regionalne (pociągi InterRegio, RegioEkspress i Regio – lokalne, dawniejsze osobowe) oraz PKP InterCity (pociągi TLK – dawniejsze pospieszne i ekspresowe). Oprócz tego mamy jeszcze czterech przewoźników lokalnych, którzy działają tylko w obrębie jednego województwa (Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie i Arriva, która działa w kujawsko-pomorskim). Z oferty przewoźników lokalnych korzystam rzadko, nie czuję się na siłach, żeby radzić Wam cokolwiek, skupimy się więc na podróżach dalekobieżnych.
Najczęściej korzystam z oferty Przewozów Regionalnych. Ceny są niższe, tabor coraz lepszy, czas przejazdu nierzadko krótszy niż identyczne połączenie w wykonaniu TLK. PR mają jednak drobną wadę, nie oferują pasażerom możliwości wykupienia miejscówki. W okołoświątecznych terminach decyduję się najczęściej na droższy bilet TLK ale z gwarantowanym miejscem siedzącym. Oczywiście, żeby mieć tę gwarancję bilet trzeba kupić kilka dni wcześniej.
KUP BILET
Kupno biletu również nie jest prostą sprawą. Oczywiście można udać się do kasy i kupić bilet w tradycyjny sposób, jednak trzeba pamiętać o tym, że w zależności od humoru kasjerki/kasjera mogą nas ominąć pewne promocje, a część zniżek dostępna jest tylko dla osób kupujących bilety przez internet. Jeśli chcecie na przykład pokonać trasę Poznań-Warszawa RegioEkspresem za oszołamiającą kwotę 9 zł, zainteresuje Was promocja Super Bilet. Oczywiście działa ona nie tylko na tej trasie. Pula promocyjnych biletów jest ograniczona, ale kupując bilet kilka dni wcześniej mamy szansę na bardzo korzystne oferty. PKP InteCity nie pozostaje w tyle i organizuje Weekendową Biletomanię, dzięki której kupując bilet w weekend na obojętnie jaki dzień, możemy pojechać pociągiem TLK za 29 zł, a ekspresem za 49 zł. 
Przewoźnicy wychodzą również na przeciw rodzinom i osobom podróżującym w grupach. W pociągach PR obowiązuje fajna promocja „Ty i raz, dwa trzy” (dostępna również w kasie), w PKP IC są bilety rodzinne. To nie są oczywiście wszystkie promocje, zachęcam Was do śledzenia oferty promocyjnej Przewozów Regionalnych i PKP IC.
Pamiętajcie, że biletów kupionych przez internet nie trzeba drukować, można wyświetlić je na telefonie lub tablecie.
Takie ślicznotki paradują niestety tylko po Wolsztynie:)

PRZEMYŚL SWÓJ BAGAŻ

Wieloletnie doświadczenie obejmujące harcerski biwaki i rodzinne wakacje bez samochodu nauczyło mnie jednego. Nie pakuj więcej niż jesteś w stanie unieść! W mojej drużynie panował zwyczaj, że pakować należy się tak, żeby mieć wolne ręce. Śpiwór, jedzenie, kurtka i mundur, to wszystko musiało zmieścić się w jednym plecaku. Kto miał w ręku reklamówkę, przed wyjściem z hufca dostawał od starszych kolegów lekcję pakowania:) Rodzinne wakacje wyglądały podobnie, każdy miał swój plecak i pakował się wedle własnego uznania. Podczas marszu nie było prawa do narzekań:) Tych zasad staram się nadal przestrzegać, ponieważ nierzadko jeżdżę pociągiem z dwoma kotami, ręce zajmują mi transportery, a bagaż ląduje na plecach. Jeśli zabiorę za dużo rzeczy, mogę mieć pretensje tylko do siebie. Piszę o tym dlatego, że niestety bardzo często ruch na dworcach i w pociągach blokują osoby, które nie radzą sobie z własnym bagażem. Oczywiście rozumiem, że czasem trzeba przewieźć więcej rzeczy, ale w znacznej większości przypadków nadbagaż wynika z braku umiejętności pakowania.
Jeśli chodzi o bagaż, to mam jeszcze jedną uwagę. Pociąg, to nie jest niestety samolot, nie jest przystosowany do przewozu wielkich samolotowych waliz. Ludzie, którzy zostawiają te walizki na środku przejścia, często całkowicie blokując możliwość ruchu doprowadzają mnie do szału. Każdy pociąg na początku lub na końcu składu ma specjalne miejsce przeznaczone do przewozu dużego bagażu, to właśnie tam osoby podróżujące z ogromnymi walizami powinny się udać. Niestety prawie nigdy tego nie robią, a ja z plecakiem i dwoma kotami w ręku muszę skakać po ich walizkach. Dla komfortu współpasażerów i właścicieli tychże bagaży, radziłabym jednak z tych bagażowych wagonów korzystać.

WSIĄDŹ DO POCIĄGU

Sprawa również wydaje się prosta, ale jak zdążyłam zauważyć, nie dla wszystkich. Przed wyjściem z domu warto zajrzeć jeszcze na strony monitorujące rzeczywisty ruch pociągów, w razie opóźnień, nie będziemy zaskoczeni. Taką stronę prowadzi zarówno PKP IC jak i Przewozy Regionalne. Warto sprawdzić również, czy stacja z której zaczynamy podróż nie jest czasem stacją początkową pociągu. Jeśli tak, zaplanujmy przyjazd na dworzec kilka minut wcześniej, pociąg będzie czekał podstawiony na peronie, dzięki temu uda nam się zająć lepsze miejsca (jeśli mamy miejscówkę ten punk możemy sobie darować.).
Wsiadając do pociągu kieruję się zawsze dwoma zasadami. Wsiadam do wagonu najbardziej oddalonego od przejścia podziemnego (zazwyczaj ostatniego) i zawsze szukam miejsca w środku wagonu (jak najdalej od wejścia do wagonu). Dzięki temu bardzo rzadko zdarza mi się stać w pociągu. Ludzie są leniwi, tylko pojedyncze jednostki docierają do takich zakamarków:)
ZACHOWAJ KULTURĘ
Komfort podróży niestety nie zależy tylko i wyłącznie od jakości usługi oferowanej przez przewoźnika, niestety całą wycieczkę potrafi zepsuć jeden nieumyty lub nietrzeźwy współpasażer. Niestety polska mentalność spaczona wieloletnim komunizmem i brakiem poszanowania dla tego co publiczne często odbija się czkawką również w pociągach, ale na szczęście zdarza się to coraz rzadziej. Przy odrobinie dobrej woli wszystkich pasażerów, w pociągu jest całkiem przyjemnie. Bardzo często zdarza mi się przegadać pół drogi z obcymi osobami. Najczęściej rozmowa zaczyna się od kotów, zdarzyło się i tak, że skończyła się na jagodach acai:) Dzięki mojej nieżyjącej już kotce Tosi wymieniałam się kiedyś doświadczeniami z kociarami z Berlina i USA. W takim towarzystwie podróż minęła mi bardzo szybko:)

Wybierając się w podróż pociągiem warto pamiętać również o przekąskach. Zwróćcie uwagę szczególnie na ich zapach. Kiedy ostatnim razem wracałam z Warszawy moja współpasażerka zajadała się czymś, co kształtem i zapachem przypominało psią karmę. Całe szczęście, że okno było otwarte, zapach tego jedzenia przyprawiał mnie o mdłości.

Jeśli podróżujesz z psem, kotem, koszatniczką czy kaczką (było i tak!) zapytaj, czy twój zwierzak nie przeszkadza współpasażerom. Lepiej poszukać innego miejsca, niż przez całą drogę użerać się ze zrzędliwym pasażerem, któremu nie podoba się nic, co przekracza czubek jego nosa. W pociągach zdarzają się również osoby z bardzo silną alergią, na ich miejscu też nie chciałabym podróżować z sierściuchem pod nosem:) Koty w transporterach można upchnąć gdzieś pod siedzeniem, ale duże psy znacznie lepiej będą czuły się w wagonie bagażowym nić na środku przejścia, trącane każdą ciągniętą na przeklętych kołkach walizkę.
DELEKTUJ SIĘ PODRÓŻĄ
Pociąg ma nad samochodem tę przewagę, że pozwala nam podczas podróży wykonywać inne czynności. Możemy pracować, uczyć się, czytać, słuchać muzyki, rozmawiać lub po prostu gapić się przez okno, podziwiać piękne widoki i wypatrywać dzikich zwierząt. Ja w podróż zawsze zabieram świeżą porcję muzyki i książkę na którą normalnie nie mogę znaleźć czasu. Zawsze najlepiej czyta mi się pod koniec drogi, kiedy przychodzi czas wysiadania, denerwuję się, że nie mogę skończyć rozdziału:)
Uwielbiam gapić się na chmury podczas jazdy pociągiem:)
A jakie wy macie doświadczenia z pociągami? Co byście dodali do tego poradnika?


2 komentarze

 1. nakozetce Reply

  Tak, podróżuję pociągami.
  Tak, baaaardzo często podróżuję z wielką, ogromną, ogromniastą walizą.
  I tak, stawiam ją w przejściu.
  Już wyjaśniam dlaczego…
  Bardzo często się przeprowadzam, zazwyczaj co 3 miesiące i wtedy zabieram większość potrzebnych mi rzeczy do jednej, dużej torby. I nie byłby to dla mnie problem podróżować w wagonie dla pasażerów z ponadgabarytowym bagażem. ŻADEN PROBLEM, ale:
  -przede wszystkim wagony te wybierają głównie osoby, które w trakcie podróży chcą spożywać alkohol lub palić papierosy (!!!) i nawet jeśli już zwrócę uwagę albo poproszę konduktora o pomoc to najczęściej moje uwagi każdy ma głęboko…
  – czasami ciężko mi określić gdzie jest wagon służbowy i zdarza się,że wsiadam na końcu pociągu, gdzie wyraźnie jest napisane, iż ten wagon jest przeznaczony właśnie dla mnie, a tu niespodzianka i nie mogę wsiąść, bo to wagon służbowy…. A przetransportowanie się z wielką walizą na drugą stronę to spore wyzwanie 😉

  Mój patent jest prosty i staram się zostawiać walizkę na przykład przy wejściu do pociągu (tak by jednak go nie blokować) i obserwować bagaż z siedzenia, niestety nie zawsze to jest możliwe.
  Cóż, to ma jednak duży związek z punktem "zachowaj kulturę". Kilka razy spotkałam się ze specjalnymi stojakami na torby i to jest super rozwiązanie, więc życzyłabym sobie by tak było w każdym pociągu 🙂

  • Zielona wśród ludzi Reply

   Słuszna uwaga o tych stojakach. Dostosowanie pociągu do podróżnego jest trudniejsze niż podróżnego do pociągu, ale nie niemożliwe. W wyremontowanych składach te stojaki się pojawiają.

   Co do spożywania alkoholu w pociągu, to bardzo, bardzo tego nie lubię. Niestety dla niektórych podróż pociągiem = piwo:( Jedyny wyjątek mogłabym zrobić dla pociągu Woodstockowego 🙂 Palaczy też nie znoszę. Jako dziecko zdarzało mi się wycinać cienkie paski z czerwonej samoprzylepnej folii i doklejać znak przekreślenia na przedziałach dla palących :p

   A o przedział bagażowy warto spytać konduktora na peronie, na pewno pokieruje we właściwą stronę.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.