Dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na kampanię Kupuj odpowiedzialnie owoce, której patronuję.
O KAMPANII

Kupując owoce egzotyczne nie zastanawiamy się, jak trudną i wyboistą drogę przebyły, zanim znalazły się w naszych sklepach. Okazuje się, że niskie ceny, wyjątkowe okazje i promocje sprawiają, że prawdziwą cenę owoców ponoszą ludzie pracujący na plantacjach, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz środowisko naturalne, że dochodzi do naruszenia praw człowieka, standardów pracy i przepisów ochrony środowiska.
Zadaniem kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem stosowania nieuczciwych praktyk handlowych i zatruwania środowiska naturalnego oraz zachęcenie do poznania tematu i świadomego kupowania na co dzień. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z organizacjami pozarządowymi z całej Europy i Ameryki Łacińskiej od 2010 roku działa realizując założenia kampanii. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zwraca uwagę na problemy społeczne i środowiskowe występujące przy produkcji i handlu owocami tropikalnymi. Handel bananami stanowi największą część światowego obrotu owocami. Niestety przy ich produkcji i przygotowaniach do transportu dochodzi do naruszenia praw człowieka, standardów pracy i przepisów ochrony środowiska.

W ramach kampania „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” powstał również raport „Banany na rynku europejskim i w Polsce. Łańcuchy wartości oraz konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych”.

4 komentarze

  • Zielona wśród ludzi Reply

   Nie przestać jeść, ale np. zmienić miejsce zaopatrywania lub podpisać petycję czy samodzielnie napisać wiadomość do sieci handlowych z pytaniem o ich praktyki w tej kwestii.

 1. Naprawdę całą akcję (nie tylko tą "bananową" ) formacji Kupuj odpowiedzialnie oraz inne typu fair trade popieram całym sercem, jednak brakuje mi na ich stronie prostych wskazówek dla Kowalskiego, jak może przyczynić się do zmniejszenia tego procederu. Generalnie to cała witryna jest słabo wykonana.

  • Zielona wśród ludzi Reply

   Z tą stroną to niestety prawda. Mam podobne odczucia.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.