Telefon komórkowy ma dziś prawie każdy. Jest wygodny, łatwo dostępny i bardzo ułatwia życie (no może z małym wyjątkiem, telefony służbowe potrafią czasem to życie utrudniać :D). Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie życie możemy zainstalować na naszym telefonie ekologiczne aplikacje. Jest ich w sieci całkiem sporo. Są angielskojęzyczne, polskojęzyczne, płatne i bezpłatne. Pokaże Wam dzisiaj kilka z nich. Niestety ja nie poosiadam tak wypasionego telefonu, żeby móc z nich skorzystać, ale jeśli ktoś z Was się skusi, to niecierpliwie czekam na komentarze i wrażenia.
Rozbudowany kalkulator zużycia energii i pomocny doradca w kwestii jego ograniczenia. Dzięki niemu z sukcesem można zarządzać domową gospodarką energetyczną.
Program, dzięki któremu po zeskanowaniu telefonem kodu kreskowego otrzymamy pełną informację o danym produkcie. Aplikacja wyświetli przede wszystkim rekomendacje ekologiczne i społeczne. Dzięki aplikacji możemy też dowiedzieć się, czy dany produkt był testowany na zwierzętach.
W dziedzinie rozwiązań informatycznych mających na celu podniesienie ekologii Fiat prezentuje nową, rozbudowaną wersję oprogramowania eco:Drive Mobile, które skutecznie pomoże poprawić sposób prowadzenia samochodu. W nowej wersji informacje dotyczące stylu jazdy zostają automatycznie wysyłane do serwera Fiat poprzez urządzenie smartphone. Kierowca otrzymuje indywidualne porady, jak poprawić swoje wyniki w każdym z analizowanych aspektów jazdy tak aby osiągnąć jak najlepszą wydajność.
Nowa wersja systemu eco:Drive posiada nowe funkcje społecznościowe, pozwalające dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie eko-jazdy na Facebooku i Twitterze. Najlepsi eko-kierowcy będą nagradzani specjalnymi wirtualnymi odznakami, jak i nagrodami rzeczowymi.
Dla zwycięzcy w każdej z analizowanych kategorii jazdy przewidziano tytuł eko-bohatera (eco:Hero). Na witrynie można także zaprosić znajomych do udziału w specjalnych grach gdzie drużyny (np. Turyn kontra Mediolan, kobiety kontra mężczyźni) mogą sprawdzić swoje zdolności w zakresie ekologicznego prowadzenia.
Aplikacja jest dostępna do ściągnięcia za darmo ze strony internetowej Fiata (www.fiat.com/ecoDrive). Jest to łatwe w użyciu rozwiązanie, które pomaga jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie paliwa i zwiększyć ekologię jazdy. Eco:Drive to także pierwszy system pozwalający na analizę parametrów jazdy na podstawie indywidualnego stylu jazdy.
Wszyscy korzystający z aplikacji eco: Drive mogą zostać członkami społeczności on-line zwanej eco:Ville, którą tworzą wszyscy użytkownicy systemu na świecie. Członkowie społeczności mogą na bieżąco śledzić poziom oszczędności uzyskany dzięki zaangażowaniu wszystkich użytkowników ecoDrive. Liczba użytkowników systemu ciągle wzrasta. Do tej pory około 64.000 zarejestrowanych  członków grupy zaoszczędziło w sumie 4,300 ton CO2 poprzez poprawę efektywności ich osobistego stylu jazdy. Poprzez system eco:Drive Fiat zachęca użytkowników swoich samochodów do aktywnego wkładu w redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez światowy transport samochodowy.
Prawdziwy znawca i doradca zakupowy z dziedziny kosmetyki. Program ostrzeże nas przed produktami zawierającymi niebezpieczne dla środowiska substancje. Pomoże również bezpieczniej sprzątać dom i zdrowiej się odżywiać.

Książka kucharska z potrawami ze zdrowych produktów. W niektórych krajach dzięki niej możemy wyszukać „zielone restauracje” i poznać ich menu.

Encyklopedia Ekologia to aplikacja zawierająca hasła wywodzące się ze wszystkich nauk przyrodniczych oraz biogramy najwybitniejszych ekologów.
I am green  0,00-4,99$
Aplikacja pomoże nam zaoszczędzić energię, udzielając na bieżąco cennych wskazówek dotyczących ekologicznego użytkowania telefonu.

To aplikacja stworzona dla fanów muzyki i uczestników festiwalu. Zastąpiła papierowy przewodnik po festiwalowym miasteczku i dzięki temu pozwala oszczędzać papier.
EcoSpeed  free
Aplikacja, która pozwala ograniczyć o 30 % zużycie benzyny!
Jak to działa? Jak do GPS wprowadzamy do telefonu aktualną lokalizację i miejsce przeznaczenia, a aplikacja wylicza najbardziej ekonomiczną pod względem zużycia benzyny trasę. Pod uwagę przy planowaniu brane są: liczba przestanków na trasie, ograniczenia prędkości, korki i aktualne warunki na drodze. Podczas jazdy aplikacja mierzy faktyczną prędkość i wskazuje jak ją korygować, aby było ekonomiczniej, łącznie ze wolniejszym ruszaniem spod świateł. Statystyki pozwolą rejestrować każdą podróż i zużycie paliwa.
 
GreenMeter  5,99$
Aplikacja oferuje symulację przyspieszenia samochodu. W oprogramowaniu uwzględniono opór powietrza i toczenia pojazdu. Na ekranie naszego telefonu możemy odczytać wszystkie wyniki, które pomogą dobrać optymalny styl jazdy.
Aplikacja dostarcza informacji o aktualnym stanie środowiska z ponad 300 źródeł. Znajdziemy w niej informacje na temat zanieczyszczenia wód, powietrza i wielu innych.
A Wy macie jakieś doświadczenia z tego typu aplikacjami?

1 Comment

  1. junior.marx Reply

    Ja mam na telefonie coś co się nazywa EcoMate, czyli rodzaj eko quizu, i GreenCalculator – kalulator CO2, no i jeszcze telefon każe mi wyciągać ładowarkę z kontaktu jak go już odłączę. O wspomnianym Good Guide można co nieco poczytać w książce "Inteligencja Ekologiczna" ale jak na razie w jego bazie są chyba głównie amerykańskie produkty i u nas by to chyba nie działało.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.