Kiedyś było lepiej. 
Na pewno nie raz słyszeliście to zdanie. Bardzo go nie lubię, bo się z nim nie zgadzam. Nie wiem jak Wam, ale mi się wcale nie żyło lepiej bez bankowości elektronicznej, możliwości zapisania się do fryzjera za pomocą aplikacji czy bez mleka sojowego dostępnego w każdym sklepie na każdym rogu. Ale jest jedna rzecz, która kiedyś faktycznie działała lepiej. 
Kiedyś było łatwiej zwracać butelki w sklepie. Można było wziąć dowolną (po mleku, śmietanie, piwie czy innym alkoholu) i zanieść do dowolnego skupu. Dzieciaki w ten sposób zbierały fundusze na słodycze, a moi rodzice to tej pory wspominają jak na studiach sprzedając butelki zarabiali na wakacyjne wyjazdy. Szklane butelki to był cenny zasób. Do czasu.
 „Bez paragonu nie przyjmujemy”
System zarządzania opakowaniami w tej branży w międzyczasie się zepsuł, stał się zbyt trudny dla właścicieli sklepów i dla konsumentów. Nabiał w szkle zupełnie zniknął, a zwrot butelek po piwie bez paragonu w większości sklepów stał się niemożliwy. W efekcie surowiec nadający się do ponownego użycia lądował w śmietniku, bo oddawanie pustych opakowań stało się zbyt problematyczne. 
Na szczęście od września 2019 roku stare dobre czasy powoli wracają! Grupa Żywiec, jeden z największych producentów piwa w Polsce ruszył z kampanią „Daj butelce drugie życie” w której namawia konsumentów do oddawania butelek zwrotnych do sklepów. Żeby ułatwić im to zadanie, na stronie www.zwrocbutelke.pl/zwroc-butelke prezentuje mapę z ponad 5000 punktów, w których można zwrócić butelki bez paragonu. 
 Dlaczego warto zwracać butelki po piwie? 
1. Za każdą oddaną butelkę zwrotną można dostać 0,35 zł, bez konieczności pokazywania paragonu. 
2. Każda butelka może krążyć w obiegu nawet 25 razy przez pięć lat. Każde kolejne okrążenie to jeden śmieć mniej i oszczędność CO2 wyemitowanego podczas jego produkcji. 
3. Ślad węglowy butelki zwrotnej jest nawet o 10 razy mniejszy niż butelki bezzwrotnej w jednym obiegu. 
4. Zwrot butelek jest drobnym, acz znaczącym krokiem w kierunku zero waste. Szkło co prawda nie jest dla nas tak niebezpiecznym odpadem jak plastik, ale produkcja szklanych wyrobów jest bardzo energochłonna, co zdecydowanie nie służy naszemu klimatowi. 
5. Emisja CO2 podczas produkcji butelki zwrotnej jest porównywalna do emisji generowanej podczas ładowania 4 smartfonów, podczas gdy w przypadku butelki bezzwrotnej sięga emisji podobnej do ładowania 37 smartfonów. 
6. Nawet jeśli oddana butelka nie przejdzie surowej kontroli w browarze i nie będzie się nadawała do ponownego napełnienia, trafi ponownie do huty, gdzie da życie nowej butelce. 
 Jak wygląda cykl życia butelki zwrotnej? 
 Pamiętajcie, że kupując piwo zawsze warto wybierać butelki zwrotne, które mogą krążyć w obiegu nawet 5 lat. Oddanie butelki do sklepu będzie więc zawsze lepszym rozwiązaniem niż recykling. Butelki bezzwrotne należy jednak segregować, one też w formie stłuczki mogą trafić ponownie do huty!
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zasadach akcji „Daj butelce drugie życie” zajrzyjcie na stronę: www.zwrocbutelke.pl
Materiał sponsorowany
 


Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.