Już za chwilę, już za momencik liście na drzewach zakolorują się na żółto i czerwono. W tym czasie warto wybrać się na spacer, by nacieszyć się tym widokiem. Dziś mam dla Was 7 miejsc idealnych na jesienne mikrowyprawy w Wielkopolsce, w których będziecie mogli podziwiać jesień w jej najlepszym wydaniu.

W 6 z 7 z tych miejsc nie spotkaliśmy praktycznie nikogo, tłumów możecie spodziewać się tylko w Gołuchowie. Pozostałe miejscówki są idealne do pandemicznych podróży. A więc pakujcie termos z herbatą, wskakujcie w nieprzemakalne ciuchy i ruszajcie w drogę!

Goraj

Okolice Zamku w Goraju odwiedziliśmy z mężem dwa lata temu, a wciąż wspominam tą wycieczkę jako jedną z bardziej udanych. Jest to idealne miejsce do podziwiania uroków jesieni. Jest zamek, jest kolorowy las mieszany, są szlaki turystyczne (zaczynają się po prawej stronie zamku), zagroda dzikich zwierząt, ale co najważniejsze, są te bardzo malownicze wzniesienia morenowe, które spodobają się wszystkim, którzy tęsknią za górami. Więcej o tej wycieczce pisałam TUTAJ i TUTAJ.

Wybierając się do Goraju w Google Maps wpisz: Zamek rodu Hochbergów w Goraju | Zagroda Dzicza w Goraju | Goraj Punkt Widokowy

Rezerwat Las Mieszany (gmina Łopuchówko)

Jak sama nazwa wskazuje, jadąc do rezerwatu będziecie mieli okazję przespacerować się po lesie mieszanym, gdzie zielone drzewa iglaste malowniczo przeplatają się z kolorowymi drzewami liściastymi. 

Będąc w rezerwacie warto jeszcze zahaczyć o Arboretum Leśne w Zielonce, gdzie na powierzchni 86 ha zgromadzono ok. 1100 gatunków i odmian drzew i krzewów oraz 560 zinwentaryzowanych roślin zielnych, które wprowadzone są według wymagań siedliskowych. Arboretum podzielone jest na dwie części, 23 ha stanowi park krajobrazowo – dendrologiczny, pozostałe 63 ha stanowią powierzchnie drzewostanowe.

W Google Maps wpisz: Rezerwat przyrody Las Mieszany. Będąc w okolicy zajrzyj też do: Rezerwatu przyrody Klasztorne Modrzewie i Arboretum w Zielonce


Dębowa Góra

Dębową Górę – najwyższe wzniesienie na morenie czołowej wzdłuż Doliny Noteci (tej samej na której leży Goraj) odwiedziliśmy wczesną wiosną i już wtedy wiedzieliśmy, że warto tam wrócić jesienią, bo całe wzgórze porośnięte jest lasem liściastym. Jeśli gdzieś chcielibyście sturlać się z górki pokrytej kolorowymi liśćmi, to właśnie tam.

Teren jest odpowiedni do pieszych jak i rowerowych wycieczek. Na wzgórzu wytyczono 3 szlaki, my zrobiliśmy pętlę po żółtej trasie (12, 5 km). 

W Google Maps wpisz: Dębowa Góra (obok wsi Osiek nad Notecią).



Bagno Chlebowo

Bagno Chlebowo to największe torfowisko wysokie (typu atlantyckiego) na terenie Wielkopolski, silnie wyeksploatowane poprzez wydobywanie torfu. Działalność człowieka bardzo mocno wpłynęła na to miejsce, nie da się tego nie zauważyć spacerując wąskimi ścieżkami rozdzielającymi zbiorniki wodne o prawie idealnych, prostokątnych kształtach. Na szczęście od ponad 60 lat ten teren znajduje się pod ochroną, teraz zamiast koparek można tam spotkać żurawie, kaczki i rosiczki!

W maju i czerwcu teren ten podobno pokrywa się obficie białym kwieciem bagna zwyczajnego, ale zwiedzanie tego miejsca w okresie letnim jest mało przyjemne ze względu na komary. My to miejsce odwiedziliśmy wczesną wiosną, ale jesienią też na pewno będzie tam przyjemnie.

Przez rezerwat nie prowadzą żadne szlaki turystyczne, ale nie da się tam raczej zgubić. Teren najlepiej zwiedza się zygzakiem wytyczonym tymi uroczymi, wąziutkimi ścieżkami.

UWAGA: Bagno chlebowo to miejsce bytowania najliczniejszej populacji żmii zygzakowatej w Polsce. Trzeba uważnie patrzeć pod nogi!


W Google Maps wpisz: Obszar natura 2000 Bagno Chlebowo

Puszcza Pyzdrska

Puszcza Pyzdrska to dobra okolica na wycieczkę objazdową, samochodową lub rowerową. W okolicy jest mnóstwo lasów, które ucieszą grzybiarzy. Ale oprócz lasów warto też zwrócić uwagę na:

  • „Domy z żelaza” które zostawili po sobie osadnicy olenderscy, którzy przybyli w te okolice pod koniec XVII wieku. Do budowy swoich domostw używali rudy darniowej, która jest naturalnym piorunochronem, ma niezwykłe właściwości wentylacyjne i nadaje budynkom bardzo charakterystyczny wygląd. Domy z żelaza przewijają się przez wiele miejscowości, część z nich jest już opuszczona. A szkoda, bo ten dom w Czarnybrodzie, który widzicie na zdjęciu powyżej jest naprawdę pięknie położony. Aż żal patrzeć jak niszczeje.
  • Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt i Ośrodek Edukacji Leśnej, które działają w Grodźcu. W sobotę w Ośrodku Edukacji Leśnej nic się niestety nie dzieje, ale na rehabilitowane zwierzęta można sobie popatrzeć ze specjalnie przygotowanej platformy. Podczas naszej wizyty wypatrzyliśmy w zagrodach dzika, zająca, bociana z uszkodzonym skrzydłem i tego niezwykle towarzyskiego żurawia, który nas nie opuszczał na krok wędrując za nami wzdłuż siatki. Nawet zaśpiewał nam na zawołanie😀. Przy Ośrodku została wytyczona krótka, około 3-kilometrowa ścieżka edukacyjna.
  • Pyzdry – miasteczko leżące na wysokim brzegu rzeki Warty, niedaleko ujścia Prosny, we wschodniej części Wielkopolski. Pyzdry znane są m.in ze względu na: zabytkowy holenderski wiatrak, piękne mozaikowe schody, mariny będącej częścią Wielkiej Pętli Wielkopolski (szlaku wodnego), bulwaru nadrzecznego, źródełka „Pij Zdrój”, muralu przedstawiającego historię miasta, zabytkowego, drewnianego domu podcieniowego na rynku, dwóch zabytkowych kościołów i zamku królewskiego.
 W Google Maps wpisz Czarnybród | Nadleśnictwo Grodziec | Pyzdry











Gołuchów

Jest bardzo mało prawdopodobne, że jeszcze nie znacie tego miejsca, ale gdyby jednak, to bardzo polecam wycieczkę do Zamku, Muzeum Leśnictwa i przyzamkowego parku jesienią lub wczesną wiosną. Jest to dość popularna destynacja, więc warto poczekać aż wakacyjne tłumy się nieco przerzedzą. 

Po więcej praktycznych informacji zaparzam do mojego wpisu o Zamku w Gołuchowie.




Zamek w Obrzycku

W Obrzyckim zamku działa Dom pracy twórczej UAM, do środka raczej nie da się zajrzeć, ale parko-las dookoła obiektu stoi otworem. Spacerując po krętych ścieżkach,mijając ukryte w krzakach kamienne schodki, mosteczki i bramy prowadzące donikąd można odnieść wrażenie, że spaceruje się po Tajemniczym Ogrodzie. 

W pobliżu jest też całkiem przyjemna trasa rowerowa z Barczewa do Zielonejgóry (nie to nie jest błąd, chodzi o wieś Zielonagóra obok Obrzycka). Dziki, pozbawiony żywej duszy brzeg Warty też jest grzechu wart. Nic tylko brać kocyk i piknikować.


Wszystkie wyżej opisane punkty znajdziecie na tej mapie:


Nie jesteś z Wielkopolski?

Zapisz się na mój newsletter* i pobierz mojego darmowego miniebboka o planowaniu mikrowypraw i naucz się samodzielnie szukać ciekawych miejsc do odwiedzenia w Twojej okolicy. Do listy możesz dopisać się TUTAJ!

*ZIELONE SPOJRZENIE – wysyłam w każdy ostatni czwartek miesiąca. To newsleter/magazyn pełny niepublikowanych nigdzie indziej treści. Każdy numer ma swój temat przewodni. Następny (30.04.2020) będzie o eco designie.



2 komentarze

  1. Magdalena Półtorak Reply

    Dasz wiarę, że mieszkałam ładnych kilka lat w Wielkopolsce i nie znam żadnego z tych miejsc? :O

    • Zielona wśród ludzi Reply

      A dam! 🙂 Sama zaczęłam je odkrywać po kilku latach mieszkania w Wielkopolsce.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.