To pytanie jest oczywiście przesadzone, ale tylko trochę! Komputer sam w sobie nie może nas oczywiście zabić, ale długotrwałe siedzenie, a przecież w takiej pozycji najczęściej z niego korzystamy, już tak.

Sitting is the new smoking – takie stwierdzenie krąży po świecie już od kilku lat. Wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. Jeśli siedzimy przez kilka godzin pochyleni nad laptopem, zmniejsza się wydolność naszych płuc, nasz mózg jest niedotleniony, spada poziom koncentracji. To niestety nie wszystko, długotrwałe siedzenie powoduje, że zmienia się metabolizm, osoby siedzące ponad 4 godziny dziennie są bardziej narażone na cukrzycę typu II, szybciej gromadzą tkankę tłuszczową, są bardziej narażone na nowotwory i choroby serca. Podczas siedzenia, nie wydzielają się hormony szczęścia, pracownicy biurowi są bardziej narażeni na depresję, niż osoby pracujące fizycznie lub w pozycji stojącej.  Kiedy siedzimy krążenie krwi (szczególnie w dolnych kończynach) jest utrudnione, a kręgosłup cierpi. Nieprawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze powoduje ból pleców, szyi, nadgarstków, bioder, kolan i stóp. Czyli w zasadzie całego ciała. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ kostny i mięśniowy został zaprojektowany do ruchu, nie do siedzenia. W Polsce drugim po przeziębieniach powodem zwolnień lekarskich wśród pracowników biurowych są problemy z kręgosłupem.

Podczas pracy przy komputerze cierpią też nasze oczy. Po całym dniu patrzenia na monitor, mięśnie oczu są spięte, spojówki przesuszone. Długotrwałe przebywanie w łunie niebieskiego światła ekranów, powoduje bezsenność.

Nasze ciało płaci wysoką cenę za siedzący tryb życia. Zobacz co zrobić, by zapobiec negatywnym skutkom siedzenia!

1. Rób 5 minut przerwy co godzinę, wstań, wyciągnij się, pokręć głową w każdym kierunku.

2. Ćwicz przynajmniej 30 minut dziennie. Codziennie!

3. Zadbaj o odpowiednią pozycję ciała podczas pracy. Jeśli korzystasz z laptopa, podłącz do niego dodatkowy monitor lub kup podkładkę i dodatkową klawiaturę, by nie pochylać się nad ekranem. Twoje stanowisko pracy powinno wyglądać tak:

4. Monitor ustaw tak, by jego górna krawędź znajdowała się na linii wzroku. Zaoszczędzisz sobie napięć w karku. ulżysz też oczom.

5. Kręgosłup lędźwiowy przyklej do oparcia, stopy postaw płasko na ziemi. Twoje nogi powinny tworzyć kąt prosty.

6. Jeśli pracujesz w pomieszczeniu, w którym działa wiele komputerów na raz, zadbaj o odpowiednią ilość roślin w biurze. Nawilżą powietrze i złagodzą niekorzystny mikroklimat wytwarzany przez urządzenia elektroniczne.

7. Mrugaj by nawilżać oczy.

8. Wykonuj ćwiczenia rozluźniające oczy.

9. Na komputerze zainstaluj F.lux, na tablecie i telefonie Twilight, by zmienić temperaturę barwową ekranów po zmroku.


10. Zainstaluj program, który będzie zmuszał cię do robienia mikro przerw podczas pracy przy komputerze.

11. Zbadaj o odpowiednią ilość wody i błonnika w diecie by uniknąć problemów z tzw. leniwym jelitem, które jest skutkiem ubocznym wielogodzinnego siedzenia.

12. Ustaw monitor bokiem do okna, upewnij się, że blat biurka nie odbija światła na twój ekran.

13. Krzesło zastąp na jakiś czas piłką lub klęcznikiem.

14. Nie zajadaj nogi na nogę, by nie utrudniać krążenia krwi w nogach.

15. Odpoczywaj z nogami ułożonymi powyżej ciała przez 15 minut dziennie, uprawiaj sporty poprawiające krążenie (jogging, skakanie na skakance, marszobiegi, spacery).

16. Sprawdź czy Twój ekran nie świeci za jasno. Przyłóż białą kartkę A4 do monitora, redukuj jasność do czasu, aż ekran nie będzie jaśniejszy niż kartka.

Siedzenie powyżej 6 godzin dziennie może nam zabrać nawet 7 lat zdrowego życia. Nie czekaj, działaj!

Podziel się

4 komentarze

 1. bumi bubi Reply

  Bardzo, ale to bardzo podoba mi się ten wpis. Z pewnością dlatego, że zwraca uwagę na co moja uwaga nie była nigdy zwrócona. BRAWO. Trzeba uświadamiać ludzi. Dodatkowo nie miałam pojęcia, ze istnieje, aż tyle sposobów na walkę o nasze zdrowie.
  Na chwilę obecną mam kolejny powód by ograniczyć komputer i telewizje.
  Dziękuję. 🙂

 2. Podziwiam osoby, które są w stanie tyle wysiedzieć w jednym miejscu. Oczywiście nie zazdroszczę 😉 Sama lubię grać i szperać po necie w poszukiwaniu przepisów i ciekawych artykułów, ale nie wyobrażam sobie, że miałabym wytrzymać godzinę bez ruszania tyłka chociaż na krótki spacer po domu.

  • Zielona wśród ludzi Reply

   Ja muszę wysiedzieć 8 godzin:( To jest dopiero wyzwanie.

 3. Barbara Elżbieta Reply

  Komputer to zło, zgadzam się , w dodatku wydziela szkodliwe promieniowanie na mózg.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.