Fotografia przyrodnicza to moja pasja już od wielu lat. Niedawno zdałam sobie sprawę, że jest dla mnie czymś więcej niż tylko hobby. Fotografia pomaga mi ćwiczyć uważność, lepiej poznawać naturę i utrwalać wspomnienia. No i przede wszystkim sprawia mi dużo radości.

Wciąż się jej uczę. Dzięki kilkuletniej przygodzie z mikrowyprawami, które są dla mnie głównym pretekstem do robienia zdjęć, nie muszę już uczyć się technicznej warstwy fotografii, to już z grubsza rozpracowałam. Teraz czuję, że mam przed sobą znacznie trudniejsze zadanie: wypracowanie własnego stylu i opanowanie sztuki opowiadania historii za pomocą zdjęć.

Właśnie dlatego na temat przewodni WEEKENDOWYCH LINKÓW i ZIELONEGO SPOJRZENIA (newslettera) wybrałam fotografię przyrodniczą. Nie będą tu pisać (ani linkować) tutoriali dotyczących najlepszych ustawień aparatu do zdjęć krajobrazowych czy przyrodniczych – to z łatwością znajdziecie sami. W poniższym wpisie znajdziecie ciekawe materiały o przyrodniczym fotoaktywiźmie, szukaniu własnego stylu i storytellingu w fotografii. W ZIELONYM SPOJRZENIU, które wyślę do was w czwartek 24.02 pokaże Wam skąd czerpać inspiracje, żeby nie trafić na Insta repeat, opowiem jaka fotograficzna książka zrobiła nam nie ostatnio wrażenie i podpowiem jak robić ciekawe zdjęcia w pochmurne dni z nudnym światłem i nieciekawym niebem.

Jeśli nie ma Was jeszcze na mojej liście mailingowej, zapiszcie się poniżej, żeby nie przegapić 17 numeru ZIELONEGO SPOJRZENIA.

Zapisz się, żeby 24.02 otrzymać ZIELONE SPOJRZENIE na fotografię przyrodniczą wprost na twoją skrzynkę mailową!

* indicates required
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych (adresu e-mail) w celu otrzymywania newslettera oraz informacji o warsztatach prowadzonych przez autorkę bloga Zielona wśród ludzi. Twoje dane nie będą wykorzystywane w żaden inny sposób, ani nikomu przekazywane. Zielone spojrzenie to newsletter bez spamu, wysyłany max. raz w miesiącu.

Zapisani? To teraz zapraszam Was na przegląd 10 ciekawych materiałów o fotografii przyrodniczej.

💚Czy fotografowanie przyrody może być przejawem aktywizmu?

💚Reading the Landscape” to projekt niemieckiego fotografa Olafa Otto Beckera dokumentujący zmiany w krajobrazie spowodowane przeludnieniem i niekontrolowanym wykorzystaniem zasobów Ziemi. W ciągu dziesięcioleci ludzie zniszczyli pierwotne lasy, które rosły od milionów lat. W ciągu ostatnich trzydziestu lat prawie dziewięćdziesiąt procent lasów w Indonezji zostało zniszczonych i zastąpionych przez monokulturę. Jednocześnie w największych miastach świata ludzie tworzą wersję natury według własnych wyobrażeń, zamieniając ją w produkt. Projekt pokazuje trzy stany natury w pierwotnych lasach Indonezji i Malezji: nienaruszoną, zniszczoną i sztuczną. Dokumentuje fatalny proces degradacji środowiska, który przekroczył punkt odwracalności.

💚 Jednym z największych wyzwań fotografa krajobrazowego/przyrodniczego jest pokazanie trójwymiarowego świata na dwuwymiarowej płaszczyźnie. Ta sztuka nie zawsze się udaje, duże znaczenie ma zastane na miejscu światło. Czy można jakoś uratować płaskie i nudne zdjęcie zrobione w niesprzyjających warunkach. Na szczęście tak. Zobaczcie poniższy tutorial, który pokazuje jak odzyskać trójwymiarowość na zdjęciu pracując w Lightroomie.

💚 Czy fotografii można nauczyć się grając w grę komputerową? To może być ciekawa propozycja dla tych, którzy w danej chwili nie mogą wyjść w plener, a mają czas na naukę.

💚 Jak opowiadać historie przy użyciu fotografii przyrody? Zobaczcie co ma na ten temat do powiedzenia David Griffin z National Geographic. Historia o lampartach morskich jest niesamowita!

💚Dlaczego młodym fotografom tak trudno stworzyć narrację za pomocą zdjęć?

💚Zobaczcie co odrobina kreatywnoości i dodatek Photoshopa potrafi zdziałać ze zdjęciami krajobrazowymi zrobionymi w pochmurny dzień. Vorja Sánchez miała niesamowity pomysł! Tu możecie zobaczyć więcej jej prac.

💚Czy w czasach, kiedy wszystko zostało już sfotografowane, można jeszcze mieć swój własny styl?

💚Dlaczego fotografowie krajobrazów tak kochają wschód słońca, mgły i złą pogodę? Zobaczcie co Katarzyna Gubrynowicz ma na ten temat do powiedzenia w poniższym filmie.

💚 I na koniec coś bardzo ważnego: Kodeks etyczny fotografii przyrodniczej stworzony przez Związek Polskich Fotografów Przyrody, którym warto się kierować, nawet jeśli się do Związku nie należy.

P.S. Fotografii przyrodniczej (zwłaszcza leśnej) uczę na warsztatach dla grup zorganizowanych. Jeśli szukacie ciekawej aktywności na integrację firmową, zajrzyjcie TUTAJ.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.