Dziś przedstawiam Wam kolejne śniadanie idealne. Nie dość, że robi się praktycznie samo, to jeszcze bardzo dobrze smakuje, syci na długo i dostarcza ogromną ilość składników odżywczych. W sam raz na poniedziałek po intensywnym weekendzie.
Wczoraj całkiem przypadkiem wpadła mi w ręce mała paczuszka sproszkowanego korzenia maca. Już od dłuższego czasu zastanawiałam się nad zakupem tego cudownego proszku, ale odstraszała mnie cena. Postanowiłam jednak kupić odrobinę na spróbowanie. W ostatni weekend zaliczyłam spadek formy. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny i kiełkujący ząb mądrości dały mi w kość. Mam nadzieję, że ta odżywcza bomba postawi mnie na nogi.
MACA jest rośliną uprawianą w Peru w rejonie peruwiańskich Andów Centralnych na wysokości 4000-4500 m n.p.m., gdzie panuje specyficzny unikatowy klimat wysokogórski o charakterze tropikalnym. Jest jednoroczną rośliną bulwiastą z rodziny kapustowatych. Część jadalną macy stanowi korzeń. Jest uprawiana za względu na swoje unikatowe właściwości odżywcze i lecznicze. Uznana i używana od kilku tysięcy lat przez Inków i obecnych mieszkańców Peru jako wysokowartościowa żywność. Maca stanowi uzupełnienie diety, może być również stosowana przez rekonwalescentów , w stanach niedożywienia , po przebytych chorobach jako środek odbudowujący i regenerujący siły witalne.Maca wspomaga zrównoważyć układ hormonalny ma pozytywny wpływ na płodność u kobiet i mężczyzn.
MACA:
- Działa jak afrodyzjak, zwiększając libido u mężczyzn i kobiet
- znacząco poprawia płodność – przyczynia się do poprawy stanu jajeczek jak i kondycji i żywotności plemników – alternatywa dla sztucznych technik zapładniania;
- znacząco zmniejsza ryzyko zachorowań na raka;
- przeciwdziała chorobom tkanek kostnych, w tym przede wszystkim osteoporozie;
- spowalnia proces starzenia-przedłuża życie;
- reguluje gospodarką hormonalną , eliminuje wszelkie nieprawidłowości hormonalne i czynniki chorobotwórcze z nimi związane
- pobudza energetycznie i wzmacnia wytrzymałość fizyczną organizmu;
- łagodzi depresje;
- redukuje zespół chronicznego zmęczenia,
- działa uspokajająco i antystresująco;
- pamięć – ogólna poprawa zdolności do skupiania się
Maca zaopatruje organizm w naturalne aminokwasy, fitohormony, minerały i witaminy, dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, a ich organizm jest zmuszany do intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego.
źródło: przedciaza.pl
SKŁADNIKI:
3 łyżki płatków owsianych
3 łyżki płatków gryczanych
5 suszonych śliwek
2 łyżeczki surowego kakao
łyżeczka maca
łyżeczka babki płesznik
banan
woda
Płatki owsiane, płatki gryczane, babkę płesznik i suszone śliwki zalewamy wodą i zostawiamy na 10-15 minut (w tym czasie idziemy np. poskakać na skakance :D). Gdy płatki, śliwki i nasiona namiękną, dodajemy pozostałe składniki i miksujemy. Gotowe:)
8 komentarzy
Pięknie wygląda:) Jutro wypróbuję ten przepis:)
i z jakiego sklepu ta maca i babka płesznik? :>
Udało mi się kupić podczas jarmarku w galerii pestka w Poznaniu.
Firma ma też stronę internetową: dziadekmateusz.com.pl
A ile kosztowała maca, skoro cena Cię odstraszała?
Boję się nawet strzelać, ponieważ pewnie nie trafię…
Za tą małą paczuszkę (30g) zapłaciłam 9 zł. W sklepach internetowych były znacznie większe opakowania i ceny wahały się od 30 do 50 zł. Jeśli maca się sprawdzi to i tak się pewnie na większe opakowanie skuszę, ale na razie chciałam wypróbować.
Kochana, a jak to smakuje? I druga rzecz – czy można spożywać przy chorobach tarczycy? Czy jest wtedy wręcz wskazana?
Na kilku stronach, które oglądałam polecano korzeń maca przy chorobach tarczycy. Podobno działa regulująco. Ale może bezpieczniej będzie to skonsultować z jakimś specjalistą. Chociaż znając polskich otwartych na naturę lekarzy, to pewnie będą odradzać:(
Sama maca smak ma raczej bliżej paskudnego. Ale w słodkim koktajlu łatwo go zamaskować.