Bardzo często od osób, które są zainteresowane mikrowyprawami, ale nie mają jeszcze dużego doświadczenia słyszę takie pytania:

  • „Czy muszę nocować w lesie?”
  • „Czy jak nie będę nocować w lesie to będzie to jeszcze mikrowyprawa?”
  • „A co jak nie mam namiotu?”
  • „Co zrobić jeśli las w nocy mnie przeraża?”

Za każdy razem odpowiadam: nic na siłę! Idea mikrowypraw zakłada, że każdy może sobie urządzać takie przygody, na jakie ma aktualnie ochotę, czas, środki i przestrzeń w głowie. Niekoniecznie muszą obejmować nocleg poza domem. Jest jednak całkiem prawdopodobne, że po kilkunastu lub kilkudziesięciu mikrowyprawach zapragniecie spróbować spędzić noc w lesie. Z własnego doświadczenia wiem, że na początku to może wydawać się przerażające. Dlatego dziś przychodzę do Was z pomysłami na aktywności, które warto zorganizować w ciepłe i krótkie letnie noce, po to by pomału oswajać się z atmosferą i odgłosami przyrody po zmroku. Mam nadzieję, że będą dla was inspiracją na letnie eskapady.

Obserwacje nocnego nieba

Czerwcowe noce są krótkie, ale to nie znaczy, że nudne. Na letnim niebie będzie się sporo działo, dlatego właśnie teraz warto wybrać się na nocne obserwacje nieba. Poniżej znajdziecie listę zjawisk astronomicznych, które można obserwować gołym okiem. Na taką nocna mikrowyprawę żaden specjalistyczny sprzęt nie jest wymagany.

Daty, które warto zapamiętać:

  • 21.06. – Przesilenie letnie, najkrótsza noc roku, tzw. Noc Kupały.
  • 24.06. – Koniunkcja pięciu planet. Przed wschodem słońca na niebie gołym okiem będzie można zaobserwować pięć planet Układu Słonecznego. Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn będą widoczne na południowo-wschodnim niebie. Ostatnia okazja na obserwację „parady planet” miała miejsce w 2004 roku, następna nastąpi dopiero za 18 lat.
  • 27.06. – Deszcz meteorytów (Czerwcowe Bootydy). Widoczne od 22 czerwca do 02 lipca, ale najlepiej obserwować je właśnie w nocy z 27 na 28 czerwca, kiedy to będziecie mieć szansę zaobserwowania nawet 100 „spadających gwiazd” na godzinę.
  • 29.06. – Nów księżyca – najlepszy dzień na obserwacje gwiazd.
  • 13.07. – Pełnia księżyca.
  • 28.07. – Maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów, kolejna szansa na obserwację „spadających gwiazd”.
  • 12/13.08. – Maksimum meteorów z roju Perseidów w towarzystwie pełni księżyca.

 

Jak znaleźć miejsce na obserwacje nocnego nieba?

W miastach i innych terenach zurbanizowanych występuje bardzo duże zanieczyszczenie światłem, które utrudnia lub wręcz uniemożliwia obserwację gwiazd. Na taką mikrowyprawę warto wybrać się w góry, nad morze (z dala od miast i portów) na leśną polanę lub do jednego z 5 ustanowionych w Polsce obszarów ochrony ciemnego nieba. Przydana może być też mapa zanieczyszczenia światłem.

Obserwacje zjawisk astronomicznych można też połączyć z astrofotografią. Nie jest to łatwa dziedzina fotografii, więc przed wyprawą warto przyswoić trochę teorii (bez problemu znajdziecie ta ten temat mnóstwo artykułów i wideotutoriali) lub skorzystać w warsztatów astrofotografii często organizowanych w obszarach ochrony ciemnego nieba.

obserwacja gwiazd-strofotografia

Nocne pływanie

Jeziora nagrzane w długie letnie dni nieprędko oddają otrzymane od słońca ciepło. To oznacza, że zanurzenie się w wodzie w nocy, wciąż jest bardzo przyjemne. Jeśli od pobliskich plaż odstraszają was tłumy spędzające tam czas w ciągu dnia, spróbujcie nocnej kąpieli podczas której nawet strój kąpielowy nie będzie wam potrzebny. Mam nadzieję, że niepotrzebnie to piszę, ale na wszelki wypadek przypomnę: NIGDY NIE RÓBCIE TEGO PO ALKOHOLU!

A jeśli marzy Wam się jeszcze bardziej magiczna przygoda, może zainspiruje was nocne SUPowanie (pływanie na stand up paddel) organizowane np. przez Banana Szkoli w blasku pełni księżyca.

nocne pływanie na SUPach
Pływanie na SUP nocą

źródło: Fanpage Banana szkoli

Nocne ognisko

To taki rodzaj nocnej mikrowyprawy, który większość z was pewnie kiedyś przeżyła, ale prawdopodobnie dawno temu. A szkoda, bo przecież niewiele rzeczy jest bardziej hygge niż nocne ognisko, często połączone z muzyką, tańcami i oczywiście jedzeniem przygotowanym nad ogniem.

Jak znaleźć miejsce na nocne ognisko

Najłatwiej jest rozpalić ognień na terenie prywatnym (w ogródku, na campingu czy terenie wynajętego domku letniskowego). O tym jak znaleźć legalne miejsce na ognisko jeśli nie macie dostępu do ogrodu pisałam TUTAJ.

Warto też sprawdzić jakie atrakcje przygotowały wasze lokalne instytucje z okazji Nocy Kupały (Nocy Świętojańskiej), której ognisko jest nieodłączną częścią.

nocne ognisko

Nocna kąpiel leśna

Kąpiel leśna już w ciągu dnia jest ciekawym przeżyciem (o swoich doświadczeniach pisałam TUTAJ), a co dopiero taka nocna. Jak pisze Jacek Gawroński, certyfikowany przewodnik Shinrin-yoku na swojej stronie, nocna kąpiel leśna zupełnie inaczej oddziałuje na zmysły (wzrok nie pracuje, węch, smak, dotyk dominują) i pomaga mierzyć się ze swoimi lękami i słabościami.

Jak znaleźć miejsce na nocną kąpiel leśną

W zasadzie nada się każdy las oddalony nieco od ludzkich osad. Jednak na pierwszy raz bardzo polecam kąpiel leśną z przewodnikiem, który przeprowadzi was przez cały proces. Na taką mikrowyprawę warto zabrać hamak z moskitierą.

nocne hamakowanie

Obserwacje zwierząt o wschodzie słońca

Kiedy ostatni raz widzieliście wschód słońca. Zimą? Gdybyście mieli ochotę odświeżyć sobie pamięć i przypomnieć sobie jak wygląda świat o złotej godzinie, to pamiętajcie, że oprócz niesamowitego światła, ciszy, mgły i rosy czeka na was spektakl organizowany przez budzące się do życia (lub kładące się spać) zwierzęta. Wschód słońca to doskonały moment na podglądanie saren, jeleni, łosi, wilków i innych zwierząt.

Jak znaleźć miejsce na tropienie zwierząt

Jeśli wiesz, gdzie w twojej okolicy bytują zwierzęta, poszukaj w okolicy wieży widokowej lub obserwacyjnej i nie robiąc zbyt dużego hałasu dotrzyj na nią jeszcze przed wschodem słońca. Nie zapomnij zabrać lornetki! Jeśli nie wiesz jak zabrać się za organizację takiego wypadu, odezwij się do przewodników po najbliższych parkach krajobrazowych lub parkach narodowych, którzy bardzo często organizują takie przygody. O swoich doświadczeniach z tropienia zwierząt z przewodnikiem w Biebrzańskim Parku Narodowym pisałam TUTAJ.

tropienie zwierzat o świcie

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.