Każdy kto podjął już pierwsze próby samodzielnego tworzenia kosmetyków w domu stanął pewnie przed problemem czyszczenia opakowań przed ponownym napełnieniem. Butelki po tonikach, płynach micelarnych czy szamponach (kosmetykach na bazie wody) to nie jest duży problem, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę do butelek. Większe trudności mogą natomiast sprawiać opakowania po kremach i serach olejowych. Zwłaszcza jeśli są to pojemniczki z dozownikami lub takie typu airless, z dużą ilością zakamarków w których może się nagromadzić kosmetyk.

Jak wyczyścić pojemnik po kremie lub olejowym serum?
Najprostszym sposobem jest rozebranie pojemniczka na części i wrzucenie do garnka z wodą i sodą oczyszczoną. Garnek na małym gazie należy chwilę podgrzać (dlatego warto kupować opakowania szklane, które się w ciepłej wodzie nie odkształcą), a następnie odstawić do przestygnięcia. Kiedy woda jest jeszcze lekko ciepła, należy umyć pojemniczek przy użyciu płynu do naczyń i małej szczoteczki do butelek.

Dlaczego to działa?
Olej w połączeniu z sodą (zasadą) zaczyna się zmydlać, dzięki temu bez problemu pozwala się zmyć ze ścianek opakowań bez wściekłego szorowania.

Dlaczego warto dokładnie myć opakowania?

  • resztki oleju lub kremu niedomyte z zakamarków dozowników mogą po jakimś czasie zjełczeć, wydzielać brzydki zapach i negatywnie oddziaływać na skórę
  • pojemniczki kosmetyczne (szczególnie szklane) są drogie, ich koszt stanowi duży procent ceny kosmetyków przygotowywanych w domu
  • ponownie użytkowanie opakowań kosmetycznych jest zgodne z duchem zero waste
Zapamiętaj, że samo wymycie resztek poprzedniego kosmetyku to nie wszystko! Każde opakowanie przed ponownym użyciem należy wyparzyć (szkło) lub zdezynfekować alkoholem lub specjalnym płynem (plastik).
Jeśli już wiecie jak czyścić swoje opakowania kosmetyczne, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście nauczyli się nowych receptur, które w te opakowania będzie można wlać:) Już 15 września mamy okazję spotkać się za warsztatach tworzenia kosmetyków w Poznaniu. Tym razem tematem przewodnim będzie wielowarstwowa pielęgnacja azjatycka. Więcej szczegółów znajdziecie TU

5 komentarzy

  1. Niestety soda oczyszczona jest za słabą zasadą, żeby nastąpił proces zmydlania, musi być wodorotlenek sodu lub potasu. Nieprawdziwe informacje.

    • Zielona wśród ludzi Reply

      Ja wiem,że z sody oczyszczonej nie da się zrobić mydła, ale jednak soda bardzo pomaga w domywaniu oleju z bardzo wielu powierzchni

    • Zielona wśród ludzi Reply

      Nalej do butelki trochę płynu do naczyń i uzupełnij ją wodą. Wypsikaj całość. Później nalej do butelki trochę alkoholu i też wypsikaj. Zostaw do wyschnięcia.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.