Od kałuży, przez wody gruntowe, aż do morza. Woda otacza nas z każdej strony. Jeśli chcecie nauczyć się odczytywać sygnały, jakie na wodzie można zaobserwować, ta książka powinna Wam się spodobać. Komu na pewno przyda się taka umiejętność? Wędrowcom, kajakarzom, żeglarzom i wszystkim miłośnikom przyrody.

Książka momentami jest trudna, wymaga skupienia i czasami przeczytania danego fragmentu dwa razy, ale znajdziecie w niej ogrom ciekawostek, które wręcz idealnie nadają się do tego, by na spacerach opowiadać je dzieciom i tym samym zarażać je miłością do dzikiej przyrody. W książce znalazłam m.in. taką ciekawostkę o pstrągach:

W razie potrzeby pstrąg potrafi zmienić ubarwienie, nawet w ciągu kilku dni, aby dopasować się do otoczenia. Ryby te są mistrzami w ukrywaniu się przed wzrokiem ptaków, nie wspominając o mniej czułych ludzkich oczach. Tak znakomicie wyspecjalizowały się w sztuce kamuflażu, że uczeni z epoki wiktoriańskiej sądzili, iż istnieje kilka różnych gatunków pstrąga potokowego, podczas gdy faktycznie obserwowali jeden gatunek.

Z tego co udało mi się wyczytać na stronie autora, nie ma on wykształcenia ani hydrologicznego, ani biologicznego, ani geograficznego. Sam określa siebie jako pisarza, naturalnego nawigatora i poszukiwacza. Zatem w jego książce zapewne nie zabrakło uproszczeń i być może pomyłek. Dla przeciętnego wędrowca nie będą miały one większego znaczenia. Dla mnie nie miały, bo ich nawet nie wyłapałam. Ale umówmy się, z moich geograficznych studiów już niestety niewiele pamiętam😟 Jedno jest pewne, Tristan Gooley pokazuje, że nawet w kałuży można prowadzić fascynujące obserwacje. Trzeba tylko wiedzieć jak patrzeć, wiedzieć jakich sygnałów wypatrywać i trenować uważność.

Ta książka jest dla was, jeśli:
– chcecie wiedzieć jaki rzucać patyk, by wygrać w misie-patysie (kto nie wie co to za gra, ten mugol!)
– chcecie umieć sterować kajakiem tak, żeby się nie zmęczyć podczas spływu rzeką
– chcecie wiedzieć jak obliczyć głębokość studni, którą chcielibyście wykopać
– chcecie wiedzieć dlaczego działalność różdżkarzy jest pozbawiona sensu
– jesteście ciekawi jaki kolor ma woda i dlaczego za każdym razem kiedy na nią patrzycie jest inny
– chcecie umieć przewidzieć zmianę pogody obserwując morskie fale
– chcecie wiedzieć na jakie kamienie postawić stopę przechodząc przez górski potok i się nie skąpać
– chcecie nauczyć się wykorzystywać rzeki i zbiorniki wodne w naturalnej nawigacji
– będąc na otwartym morzu chcecie umieć określić położenie najbliższego lądu na podstawie koloru chmur itp.

Jeśli podobało Wam się Sekretne życie drzew, to „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach” też powinna Was zainteresować.

1 Comment

  1. Wydaje się być interesująca, chętnie bym przeczytała 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.