Czy wiecie, że większość cynamonu dostępna na rynku jest tak naprawdę jego tańszą podróbką, która nie tylko ma inny smak i zapach, ale też spożywana w dużych ilościach może mieć niekorzystny wpływ na wątrobę i nerki?
Na co dzień raczej nikt nie je cynamonu łyżkami, szczypta tańszego, pochodzącego z Chin zamiennika cynamonu Cassia na pewno nikomu krzywdy nie zrobi, ale jeśli używacie cynamonu często i gęsto warto wybrać cynamon cejloński, który ma znikome ilości kumaryn. To właśnie te związki są podejrzewane o powodowanie marskości wątroby.
Jak rozpoznać cynamon cejloński?
Jeśli kupujemy laski cynamonu, nie będzie raczej problemu. Kora cynamonu cejlońskiego składa się z ciasno zwiniętych, jasnobrązowych listków, które bez problemu dają się zetrzeć na tarce. Cynamon Cassia jest ciemniejszy, bardzo twardy, nie da się go zetrzeć na tarce, a laski są puste w środku.
Kupując cynamon mielony musimy liczyć na opis na opakowaniu, zazwyczaj nie widać jak przyprawa prezentuje się w środku. Mielony cynamon cejloński jest jaśniejszy i w jego strukturze widać czasem coś na kształt jasnych włosków. Zmielony cynamon Cassia jest ciemniejszy i bardziej pudrowy.
Dobrą wskazówką może być też cena, cynamon cejloński jest dużo droższy od chińskiego. Za 60 g widocznego na zdjęciu cynamonu od Darów Natury zapłaciłam w sklepie stacjonarnym ponad 9 zł (w internecie jest nieco taniej). Za trzy laski również prawie 10 zł.
Obie odmiany cynamonu różnią się też smakiem i zapachem. Zapach cejlońskiego jest mniej intensywny, bardziej cytrusowy i kojarzący się z coca-colą. W smaku jest słodszy niż cynamon Cassia. Dla bardzo wyczulonych kucharzy to może mieć znaczenie, do niektórych potraw, szczególnie tych wytrawnych, cynamon chiński może być lepszy.
Co można zrobić z chińskiego cynamonu?
Jeśli nawet macie w domy cynamon Cassia, w żadnym razie nie namawiam, żeby go wyrzucać. Spokojnie możecie go od czasu do czasu dodać do potraw, możecie też wykorzystać go do produkcji kosmetyków. Ze względu na intensywny zapach i paradoksalnie na wysoką zawartość kumaryn, które zastosowane zewnętrznie wykazują właściwości antycellulitowe, cynamon chiński idealnie nada się do produkcji takiego peelingu kawowego.
Na koniec mam dla Was ciekawostkę od Wiemy co jemy o właściwościach zdrowotnych cynamonu. W internecie można znaleźć długie listy chorób które można wyleczyć z użyciem cynamonu. Niewątpliwie ma on właściwości rozgrzewające, to wie każdy, kto olejek eterycznyz cynamonu dodawał do swoich kosmetyków. Cynamon, a właściwie olejek eteryczny w nim zawarty ma też właściwości antybakteryjne, ale jak to jest z tym poziomem cholesterolu, PCOS czy poziomem cukru we krwi? Jak jest naprawdę powie Wam poniższy post:
Święta Bożego Narodzenia mają zapach przypraw. Goździków wciśniętych w skórkę pomarańczy, cynamonu w kompocie z…
Opublikowany przez WIEMY CO JEMY na 14 grudnia 2017
Zobacz też: Jak kupić prawdziwą czekoladę